Слава цркве Преображења на Кључком Тавору

Слава цркве Преображења на Кључком Тавору
Слава цркве Преображења на Кључком Тавору
Слава цркве Преображења на Кључком Тавору
Слава цркве Преображења на Кључком Тавору

Светом архијерејском Литургијим, празничном литијом и културно-уметничким програмом црква Преображења на Кључком Тавору на Бјеласици прославила је храмовну славу.

Свету службу Божју служио је Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије са Његовим Преосвештенством Епископом баришевским Виктором, викаром Његовог Блаженства Митрополита кијевског и све Украјине г. Онуфрија, уз саслужење свештенства и верног народа који се на велики Господњи празник традиционално сабира на Бјеласици.

Митрополит Амфилохије је око цркве, која је верна копија срушене ловћенске цркве Светог Петра Цетињског, предводио литију и затим благосиљао славски колач и осветио грожђе.

-Кључки Тавор обасјан је истом оном светлошћу којом је обасјан и први Тавор – гора Преображења у вријеме Господње. То се догодило прије двије хиљаде година и то се догађа кроз вјекове. Свјетлост Преображења Господњег преображава горе и планине, преображава људске душе, нарочито Светим тајнама крштења и миропомазања, причешћа Тијелом и Крвљу Господњом, Божијим присуством у овоме свијету и призивом сваке људске душе да буде обасјана том вјечном непролазном Божанском свјетлошћу којом су тројица ученика обасјани и двојица пророка на Таворској гори.

-Гора Преображења је Ловћен планина а сада и ова нова планина – Кључки Тавор, која призива и обасјава свјетлошћу Божје истине и лица Христовога, свјетлошћу Свете Торјице – Бога љубави, не само сабране овдје, него све земаљске људе и народе да чују глас Господњи са неба и повјерују у Сина Његовога јединороднога. У Сину Божјем је истина и живот вјечни, и непролазни, казао је владика Амфилохије и додао:

-У Њему је преображење смртнога свијета и творевине, смртнога људског рода, преображење том свјетлошћу вјечном и задобијање вјечне и непролазне свјетлости, вјечног и непролазног људског достојанства. Зато се радујемо што смо данас овдје на овоме светоме мјесту, новој гори Таворској.

Високопреосвећени Митрополит је благосиљао архимандрита Јоила (Булатовића), чијим трудом и љубављу је пре двадесет година у месту Речине код Колашина освећен први манастир Светих Кирила и Методија, затим 2005. црква Преображења, а 2008. године освећен је манастир Пресвете Богородице Јерусалимске:

-Сав Јерусалим се овдје преселио, дошао је овдје већ двадесет година. Ова речинска пустиња је плоднија сада него што је икада била, јер рађа и препорађа, обасјава вјечном и непролазном свјетлошћу безбројне душе и препорађаће и обасјаваће и у будућности.

Сабрани на Кључком тавору су имали и посебну радост да добију благослов светог града Кијева а преко њега и свих други светих градова освештаних именом Божјим и обасјаних светлошћу Христовог Преображења.

-Нека Бог подари снаге нашем брату Онуфрију и његовим епископима који припадају Цркви Христовој Православној и који чувају вјерност Светом равноапостолном Владимиру који је покрстио руски православни народ и све оне народе који су се из њега изњедрили до данашњих дана, рекао је Владика и додао:

-Благослов Светога Владимира и овдје код нас је присутан преко личности нашега Јована Владимира који је 1016. године мученички пострадао за Христа, обасјан том Божјом свјетлошћу којом и нас обасјава кроз вјекове.

У знак благодарности владици г. Виктору, Високопреосвећени Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије је поклонио панагију иконе Мајке Божје.

-Благодаримо драги Владико и вама и нашем драгом митрополиту Онуфрију, једном од најумнијих архијереја наше Православне Цркве данас. Он није само архијереј, него и мудар човјек са дубоким смирењем који се труди да ту дубоку рану на бићу кијевске Русије замири на један изворни хришћански начин, што није лако. Та украјинско-кијеворуска рана хтјела да се и овдје у Црној Гори преко овдашњих безбожника пресели и постане рана на тијелу наше Цркве и народа. Али, јачи је Господ Бог од свих земаљских сила. Свака власт је довремена, као и ово земаљско сунце које је привремено, а Божја свјетлост, свјетлост Христова Преображења, остаје вјечна. Она увијек изнова призива све људе и народе да буду обасјани том Божјом свјетлошћу, истином и правдом Божјом, Светоројичном љубављу чији је свједок и ова светиња – Кључки Тавор.

Благослове Украјинске Православне Цркве, Његовог Блаженства Митрополита кијевског и све Украјине г. Онуфрија, Митрополиту, свештенству, оцу Јоилу, братији и верном народу пренео је Његово Преосвештенство Епископ баришевски г. Виктор (Коцаба).

Владика је захвалио Митрополити на прилици да на велики празник служи на Гори Преображења, преносећи топле поздраве и благодарност Блажењејшег Митрополита г. Онуфрија за молитве и чврсту и недвосмислену подршку православном народу Украјине, правди Божјој и Христовој истини.

На крају Владика је прочитао и писмо које је Његово Блаженство Митрополит кијевски и све Украјине г. Онуфрије упутио митрополиту Амфилохију у којем истиче да са тугом и бригом прима вести о угрожености и дискриминаторском односу црногорских власти према Православној Цркви у Црној Гори. Тим поводом Блажењејши упућује братску молитвену подршку митрополиту Амфилохију и његовој пастви са жељом да уз Божју помоћ остану у чврстом залагању за чистоту православне вере и јединство Цркве Христове.

Извор: Митрополија црногорско-приморска