Слава Епархије будимљанско-никшићке

Слава Епархије будимљанско-никшићке
Слава Епархије будимљанско-никшићке
Слава Епархије будимљанско-никшићке
Слава Епархије будимљанско-никшићке

Прослављена Света Марија Магдалина, слава Епархије будимљанско-никшићке

Светом Архијерејском Литургијом, којом је, у манастиру Ђурђеви Ступови, на празник Свете Марије Магдалине, уз саслужење бројног свештенства и свештеномонаштва, началствовао Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, и уз молитвено учешће великог броја вјерног народа, прослављена је слава Епархије будимљанско-никшићке.

Преосвећеном Епископу Г. Јоаникију је саслуживало свештенство и свештеномонаштво Митрополије црногорско-приморске и Епархије милешевске и будимљанско-никшићке. Литургијском сабрању присуствовали су вјерници беранског краја и других мјеста Црне Горе, као и бројни уважени гости из наше дијаспоре.

У току Литургије празничним словомсе обратио протојереј Дарко Пејић, парох бјелопољски.

"Света Равноапостолна Марија Магдалина мироносица, слава и заштитница Епархије будимљанско-никшићке, рођена је у Магдали у Сирији у то вријеме веома богатом крају, међутим, она је била богата другим богатством, опчињена и запосједнута злом. У њој се налазило седам бјесова, седам демона. Страшан је био живот њен, њени дани и ноћи. Њен живот је са свих страна био опкољен трњем и тамом, без свјетлости и радости, али свемилостиви Господ хоће да се сви људи спасу, тако је и она једном чула да негдје у Јудеји има Исус Христос који исцјељује и помаже, и ријеши се, и пође, и дође пред Господа, паде пред ноге Његове, вапијући „Господе, помози ми“.

"Господ је исцијели, изгна седам демона, свети Оци кажу да је то било седам страсти и не само да је ослободи и исцијели и дарова јој физичко здравље, него јој исцијели и душу и њена тама претвори се у свјетлост. Видје и позна Господа, и од тог тренутка њен живот је постао непрестано служење и благодарење Господу. Није жалила и дала је све своје имање, све што је имала, подијелила служећи Господу, свом душом својом и свим умом својим, свим срцем својим“, казао је свештеник Пејић.

Када су првосвештеници фарисеји и јеврејски народ викали Распни га, када је Христос подизан на крст и распињан, а апостоли се разбјежали,истакао је отац Дарко, остао је Свети Јован богослов под крстом са Богородицом и остале су једино жене и та жена до јуче велика грешница, а данас велика покајница.

"Она је гледала када су полагали Христа у гроб, она је прва која је ујутро, прије изласка сунца, док је још био мрак и ноћ, кад је велики страх у људима поћи било гдје, а поготово на гроб, њу је вукла, јаче од страха, љубав њена према Господу њеном. Дошавши на гроб, видјела је одваљен камен, отворен гроб и младића у бијеле хаљине, одјевеног анђела Господњег. Она је драга, браћо и сестре, мироносица зато што је носила миро са собом, скупоцјено миро да помаже тијело Господа свога, али је мироносица из једног другог разлога зато што је сва била миомир, била је испуњена миомиром Господњим, то јесте љубављу, правдом, истином, љубављу према Господу и према ближњима. Она је и прва благовјесница васкрсења Христовог“.

"Она је прва изашла пред римског цара Тиберија, изнијела црвено јаје, поздравивши га, прва, поздравом Христос васкрсе! Иако су римско царство и цареви гонили хришћане, није се ни тада уплашила пред најмоћнијима на земљи. Дошла је у Ефес са Светим Јованом Богословом и проповиједала Јеванђеље Христово до задањег свог издисаја, док је живјела и трајала на земљи дисала је Христом, аданас у Царству небеском и даље слави Господа, служећи Му и моли се за нас овдје окупљене. Она је и примјер како треба да свједочимо Господа нашег и којим путем требамо да идемо“, бесједио је протојереј Дарко Пејић.

Вјерни народ, свештенство, монаштво и бројне госте славе Епархије будимљанско-никшићке, сабране под сводовима древне немањићке задужбине манастира Ђурђеви Ступови, поздравио је Преосвећени Епископ Г. Јоаникије.

"Ми смо прије 13 година имали ту радост да видимо обнављање старе светосавске Епископије будимљанске и ево, хвала Богу, она живим својим пуним животом, пролази кроз доста искушења и тешкоћа,али, милошћу Божјом и молитвама Светих, а посебно Свете Марије Магдалине идемо напријед, нијесмо посустали“.

"Сваке године се сабирамо на овај свети дан, а наш народ увијек је поштовао Свету Марију Магдалину. Овај дан осјећа као свети дан, свети велики празник и да се благост и милост Божја излива молитвама Свете Марије Магдалине на цио свијет, на цркву Божју и на све домове“.

"Драго нам је што смо се и ове године сабрали, што имамо прилику да овдје дочекамо људе који су дошли са разних крајева. Ово је дан сабора,дан молитве, дан светог причешћа и лијепо је што на овај свети дан многи приступају, нарочито ова дјечица, а међу њима је била и једна мала Магдалина, која данас слави имендан овдје, када приступају Светој чаши, када видимо да наша дјеца узрастају и духовно и физички, и да ће од њих бити прави људи“.

"Имали смо прили дасе заједно помолимо Богу овдје, са свештенством наше Епископије, Митрополије црногорско-приморске и Епархије милешевске, да дочекамо наше драге госте. Посебно желим да поздравим г.-дина Милету Радојевића, који је данас овдје у име Владе Републике Србије. Он је директор Управе за сарадњу државе са Црквама и вјерским заједницама“, рекао је Његово Преосвештенство владика Јоаникије, указујући на значај који ова институција Владе Републике Србије има за нашу Епархије, свештенство и монаштво.

"Многи наши свештеници, а и цијела наша Епархија, у много чему, се ослања на ту институцију, на Владу Србије. Посебно је г.-дин Милета Радојевић показао велико разумијевање за нашу Епархију, па материјално помаже наше свештенство, монаштво, цркве и манастире и за сваку другу потребу можемо да се обратимо и знамо да ће нам, а то је заправо одлука Владе Србије, помоћи колико се буде могло“.

"Разговарали смо и о великом јубилеју ове Епископије, који долази, а посебно треба нагласити велики јубилеј СПЦ – 800 година од њеног оснивања. Нама је радост што је то истовремено јубилеј и ове Епископије, пошто је Свети Сава одмах по оснивању самосталне Архиепископије српске, основао између осталих, епископија, и епископију Будимљанску у овој древној немањићкој светињи. Господин Радојевић и многи наши добротвори знају да се ми припремамо за тај јубилеј, да се припремамо, ако Бог да, 2019. године освештамо Саборни храм Светог Стефана Немање у Беранама, који градимо“.

"Колико ћемо у томе успјети остаје да видимо, углавном, имамо велику подршку од неколико људи који су нам прискочили, имамо подршке од народа у Беранама, све већи је број људи који се укључују у градњу овог светог храма.Углавно, градња храма Светог Стефана Немање у Беранама, највеће градилиште у нашој Епископији, је у пуном јеку.

"Нама је драго што уз ту градњу иде и духовна градња. Уз обнову наших светиња, уз градњу нових светиња, иде и духовна обнова цијелог нашег народа. Хвала Богу, сабирају се дјеца, омладина, родитељи са дјецом, и млади и стари“.

"Нека буде срећан свима празник, нека Бог да просветљења и разума свима, и онима који су далеко од Цркве и њеним гонитељима, имамо их и данас, нијесу посустали, али хришћани се увијек храбре и наоружавају, не људском силом, него силом Божјом, истином Божјом, правдом и божанском љубављу. То је наше оружје и наша снага. То је наша нада“, поручио је Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Поводом празника Свете Марије Магдалине, славе Епархије будимљанско-никшићке, пререзан је славски колач.

Приређен је богат културно-умјетнички програм, а сабрање је, потом, настављено уз трпезу братске љубави у катедралном манастиру наше Епархије, Ђурђевим Ступовима.

Извор: Епархија будимљанско-никшићка