Слава радија Беседа и Школе црквеног појања

Слава радија Беседа и Школе црквеног појања
Слава радија Беседа и Школе црквеног појања
Слава радија Беседа и Школе црквеног појања
Слава радија Беседа и Школе црквеног појања

Радио Беседа и Школа црквеног појања при Црквеној општини новосадској прославили су свог небеског покровитеља – Преподобног Јована Дамаскина, знаменитог богослова и најзначајнијег црквеног химнографа.

 

У новосадском Саборном храму, јутрење је служио протојереј Ђорђе Ђурђев, а светом Литургијом је началствовао протојереј-ставрофор Миливој Мијатов, архијерејски намесник новосадски први, уз саслужење протојереја Стојана Билића, протонамесникâ Богољуба Остојића и Миодрага Андрића, јерејâ Бранислава Мркића, архијерејског намесника новосадског другог, Милорада Мировића и Жељка Латиновића, главног и одговорног уредника радија Беседа. Евхаристијском сабрању је присуствовао Његово Преосвештенство Епископ бачки г. Иринеј, који је благосиљао славски колач и жито, пожелевши успешно будуће усавршавање појаца и плодоносни рад медијских делатника радија Беседе.

-Желим да честитам славу нашем радију Православне Епархије бачке, радију Беседа, као и хору црквеног појања Свети Јован Дамаскин, а истовремено и свим свечарима који данас славе Свету великомученицу Варвару. Света Варвара и Свети Јован Дамаскин и сви свети које прослављамо свакога дана, увек су и наши узори, и за наш живот али и наши живи молитвеници и путовође на путу спасења, рекао је владика Иринеј.

На светој Литургији је појао хор Школе појања при Црквеној општини новосадској, под управом јерођакона Јеротеја, сабрата Светоархангелског манастира у Ковиљу.

Славље је настављено у просторијама радија Беседа, у Змај Јовиној улици број 4, где су уручене захвалнице онима који су учествовали у реализацији пројеката звучних књига Издавачке установе Беседа.

У оквиру прослављања патрона радија Беседе и Школе црквеног појања Свети Јован Дамаскин, вечерас ће у свечаној дворани гимназије Јован Јовановић Змај, бити представљена књига Теорија и пракса црквене музике, аутора др Георгија Константинуа, у преводу др Гордане Благојевић. О првом стручном и специјализованом уџбенику савремене византијске црквене музичке традиције ове врсте који се појављује на нашим просторима, говориће Епископ бачки г. Иринеј; др Гордана Благојевић, виши научни сарадник Етнографског института САНУ, преводилац књиге; ђакон др Драган Ашковић, професор црквеног појања Богословског факултета у Београду; јерођакон Јеротеј Петровић, приређивач књиге и аутор проф. др Георгије Константину, Јонски универзитет на Крфу, Одсек музичких студија.

Извор: Епархија бачка