Србија поздравља шампионе

Велики број грађана Србије дочекао је српску ватерполо репрезентацију, пливаче Нађу Хигл и Милорада Чавића и младе кошаркаше испред Градске Скупштине. "Отишли смо. Видели. Победили", поручио је капитен српских ватерполиста. Тадић примио спортисте.

Нешто после 21 час носиоци три светска злата, једног светског сребра и једног европског злата, у отвореном аутобусу, стигли су испред Скупштине Београда.

Плато испред Старог двора био је Србија у малом. На дочеку наших златних ватерполиста, пливача и кошаркаша окупило се око 35 хиљада људи из Београда али и из целе Србије.

Светске и европске шампионе у Скупштини Београда дочекао је градоначелник престонице Драган Ђилас.

Са балкона су све окупљене на платоу прво поздравили млади кошаркаши, а затим и пливачи Нађа Хигл и Милорад Чавић.

Испред неколико десетина хиљада људи њима су се на балкону придружили чланови стручног тима ватерполо репрезентације Србије и тринаест златних ватерполиста.

После химне Боже правде, ватерполисти су грађанима бацали мајце са натписом "Србија".

Окупљенима се прво обратила светска шампионка у пливању на 200 метара Нађа Хигл.

"И даље не могу да верујем, било је нестварно" рекла је Нађа и поручила да је победа и дочек у Београду нешто неописиво што би сваки спортиста требало да доживи.

Милорад Чавић обећао је да ће Србија увек бити "најбоља у делфину" док се он бави пливањем.

"Није било лако, али сам налазио инспитацију где год се окренем. И ова девојка, Нађа Хигл ми је била инспирација да оборим светски рекорд" рекао је Чавић.

Поздрављајући публику капитен ватерполо репрезентације Вања Удовичић рекао је да ватерполисти златне медаље поклањају Србији.

Парафразирајући Цезара Удовичић је поручио: "Отишли смо. Видели. Победили."

После дочека испред Скупштине града, златним спортистима пријем је приредио и председник Србије Борис Тадић.

Српске медаље у Риму

На тек завршеном Светском првенству у Риму такмичари из Србије остварили су сјајан успех, освојивши четири медаље - три златне и једну сребрну.

У веома неизвесној финалној утакмици против Шпаније, која је окарактерисана као "утакмица за инфаркт", српски "делфини" су освојили злато, после продужетака и петераца, крајњим резултатом 14:13.

Златну медаљу у италијанској престоници освојио је и наш најуспешнији пливач Милорад Чавић, после трке на 50 метара делфин стилом.

Упркос одличном резултату испод 50 секунди у дисциплини 100 метара делфин, Чавића је само 13 стотинки делило и од најсјајнијег одличја и новог светског рекорда, који је поставио његов главни ривал, Американац Мајкл Фелпс.

Једно од највећих изненађења на Светском првенству у Риму приредила је 22-годишња пливачица Нађа Хигл, освојивши златну медаљу у трци на 200 метара прсно.