Српска музика под Акропољем

Духовне мелодије православља и препознатљиве Мокрањчеве Руковети допрле су до Атине и до целог Пелопонеза. А, све то захваљујући Првом београдском певачком друштву, нашем најстаријем и најзначајнијем хору. Након изразито испешног наступа на престижном Солунском фестивалу „Димитрија" у октобру, овај хор је организовао још једну турнеју по Грчкој.

Традицијом дугом 157 година и изразитом умешношћу појања, изазвао је одушевљење код грчких љубитеља хорова, али и код Срба који живе у овој земљи. Сала „Микис Теодоракис" у Атини окупила је средином новембра Србе који су расељени по различитим деловима Грчке.

Нисам била у Србији већ 15 година - каже Милена Николић, која је некада живела у Београду. - Иако у Атини има доста православних хорова, наступ српског певачког друштва ме је вратио на лепе тренутке у домовини и животу са својим народом. Омогућио ми је да се осећам бар мало ближе кући.

БОГАТА ТРАДИЦИЈА

Певачко друштво основано је на празник Светог Василија Великог, 14. јануара 1853. године у престоници вазалне Кнежевине Србије. Хор је певао пред највећим владарима Европе, одржавао добротворне концерте, школовао талентоване музичаре. Своје златно доба Друштво је доживело током Мокрањчевог тридесетогодишњег рада у њему, у својству уметничког руководиоца и диригента, због чега је хор временом идентификован као Мокрањчев.

Хор је задивио и грађане Патре, трећег по величини града у Грчкој. Друштво је певало у изразито акустичном, импозантном митрополитском храму апостола Светог Андреја Првозваног.

Иако се у црквама не аплаудира, осмеси и сузе у очима посетилаца потврдили су какав је утисак хор оставио на оба концерта. Ритмичка прецизност, али и љубав према духовном обраћању водили су ову трупу кроз сва православна појања и одавали осећај потпуног музичког баланса.

- Одушевљени смо како су нас Грци примили, поготову на међународном музичком фестивалу „Протоклитија" у Патри, јер су осетили нашу тежњу ка савршенству - каже Светлана Вилић, професионални диригент, која управља хором већ седам година. - Чланови хора певају јер имају велику потребу за ширењем духовне енергије, коју ја само усмеравам.

Мада претежно аматерски, хор у својим редовима има и неколико истакнутих врсних музичара. И поред својих професионалних обавеза, они су увек ту, да помогну хору, јер су из њега и поникли.

РАЗНЕ ПРОФЕСИЈЕ

Мећу члановима хора има представника најразличитијих занимања које спаја љубав према духовној музици. У њиховим редовима је и прва жена астрофизичар у Србији Ратомирка Милер, која је ранијих година припремала таленте из Математичке гимназије за престижна такмичења.

- Певање у хору, који има велику традицију, особена је част за сваког певача и верника у Србији - објаснио је солиста Ђорђе Томић. - Нико од нас није сам заслужен за свој глас, већ је то дар од Бога. Певањем црквене музике потребно је да са верницима поделимо такав таленат.

Благослов наступу у Патри дао је сам митрополит Хризостом, који је нагласио да српски и грчки народ спаја братска љубав према истој вери.

- Домаћини Првог београдског певачког друштва били су Заједница грчко-српског пријатељства, отац Ернолаус и храм Свете Софије који су најзаслужнији за наш долазак - каже председник хора, протојереј ставрофор Петар Лукић, старешина Саборне цркве у Београду.

Извор: Новости