Стандардно дело историје Јеврејства

Мартин Гудман: „Историја Јеврејства. Вера, култ, друштво“ (Martin Goodman, Die Geschichtedes Judentums. Glaube, Kult, Gesellschaft, Klett-Cotta, Stuttgart 2020)

У области ”јеверејских студија” чини се да је освануло доба великих синтеза. Пре извесног времена је Дејвид Биали приредио ново маркирање области овог научног поља под насловом "Cultures of the Jews", који узима у обзир и читаву серију теза насталих у духу постмодерног развоја. На немачком језику је пре неколико година објављена историја у четири свеске „Немачко-јеврејска историја нововековља“  (Deutsch-jüdische Geschichte der Neuzeit), као и Антологија текстова о јеврејској историографији.

Сада је објављена на немачком преводу студија Мартин Гудманова „A History of Judaism“, која је код Princeton University Press била штампана 2018. године. Мартин Гудман је рођен 1953.г. Предаје као Professor of Jewish Studies in Oxford.

Суверено и живим језиком и англосаксонским стилом Мартин Гудман приповеда опсежну историју Јевреја. Кристалном јасношћу описује религијске представе и практике једне од великих светских религија. Ова компактна глобална историја са вишестраним религијским традицијама је, као ниједна друга, израсла у духовно-цивилизацијско наслеђе целокупног човечанства и дала му свој печат.

Јудејство је једно од најстаријих религија света. И мимо неуобичајено разнородних струјања и вишестраних верских представа, оно је сачувало посебан идентитет у току више од 4000 година. Гудман објашњава како је ова религија настала, како се развијала и изменила, и како се различите традиције јудејства односе једна према другој.

У овом елегантно приповеданом стандардном делу аутор води читаоца на дуги пут кроз хиљадугодишта: од почетака Јеврејства и његовог окружења које је веровало у више богова (политеизам), преко времена Христа, до модерне. Аутор приповеда историју о рабинима, мистичарима и месији средњег века и раног нововековља и описује вишеструке форме Јудејства. Гудманова фасцинирајућа панорама испричана у шест великих одсека у оптици целопкупне историје захвата целокупни глобус од Средњег Истока, Европе и Америке, преко Северне Африке и Индије.

У првом делу је реч о почецима из 2000 г. пре Христа до 70.г. после Христа. У другом делу је реч о интерпретацији Торе (Петокњижја) у истом временском периоду. У трећем је реч о изазовима рабинског јеврејства од 70.г. после Христа  до 1500.г. У четвртом је реч о мистици и европској ренесанси у времену од 1500. до 1800.г. У петом је реч о изазовима модерне, о реформи у периоду од 1750. до данас, а у шестом је понуђен епилог развоја и тенденција. 

Аутор јасно и пријемчиво објашњава улоге институција и верских представа Јудејства од његовог настанка до савременог доба. На самом почетку књиге он као појмовни кључ поставља „глосар” са скраћеницама на арамејском, арапском, грчком, јеврејском и јидишу. 

Оно што ово стандардно дело чини инструктивним чине и многе карте, преузете из познатог референцијалног дела de Lange, Atlas of the Jewish World (Oxford and New York, 1984). Велика библиографија секундарне литературе и регистар имена, места и појмова заокружује ово монументално дело. Ова је књига је изванредан приручник не само за хебраисте, изучаваоце семитскoг верског предања, културе и језика, већ и за библијске студије и сву академску јавност која се занима за религијске, историографске панораме и синтезе. 

Протојереј-ставрофор Зоран Андрић