Стопама наших предака

Четврта генерација Звонцетових Крфљана ишла Стопама наших предака

Са благословом Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја, званично гласило Српске Православне Цркве за децу Светосавско звонце, већ четврту годину за редом води најбоље и најталентованије ђаке из Србије, Републике Српске, Федерације БиХ и Црне Горе на наградно десетодневно  путовање на грчко острво Крф у оквиру пројекта: ”Стопама наших предака”.

Овај пројекат је јединствен по томе што деца поред тога што проведу део распуста на мору, где поред разноврсних летњих радости много науче о делу српске националне историје везане за боравак наше војске на Крфу у току Првог светског рата. Посебан доживљај представља обилазак свих места везаних за тај период. Поред историје и кампу су организоване интерактивна предавања из разних области као што су: српска традиција, језик, писмо, вера православна, са посебним освртом на истријски период Првог светског рата и боравак наше војске и народа на острву Крфу од 1916 до 1918 године. Из године у годину ове радионице су све квалитетније и омогућавају ученицима да се креативно изразе у многим областима. Од 2012. године до сада, у пројекту Светосавског звонца Стопама наших предака учествовало је преко 200 најталентованијих ученика основних и средњих школа из читавог региона. Интересовање талентованих ђака и њихових професора за учешће у овој практично-едукативној ескурзији је све веће. У овогодишњем њеном наставку, у оштрој конкуренцији место за десетодневну едукативно-практичну ескурзију на острво Крф освојили ђаци који су били најбоље пласирани на Конкурсу Светосавског звонца ”Отац”, затим најбољи полазници верске наставе из Републике Српске, Федерације БиХ и Црне Горе, као и ђаци генерације основних школа са територије општина Стара Пазова и највеће београдске општине - Градске општине Палилула, наших великих добротвора.

Пут Крфа кренуло се 17. августа око 18:30 ч. након одслуженог молебана и испраћаја испред Патријаршије СПЦ.  У име Његове Светости Патријарха српског господина Иринеја, који је био одсутан, децу и њихове професоре испратио је члан Светог Архијерејског Синода СПЦ Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски господин Амфилохије. 

У дечији камп Митрополије Крфске који је смештен северно од Киркире у месту Касиопи, стигло се сутрадан. 

 Кад су се сместили, учесници су упознати са инфраструктуром кампа као и обавезама и правилима понашања за време десетодневног боравка. Од 19. августа кренуо је устаљени ритам активности који је конципиран тако да се један дан проводи у кампу, а други је организован ван кампа.

Уследиле су посете Спомен дому - музеју ”Српска кућа” где је децу и професоре дочекао кустос Љубивоје Сарамандић. Он их је након уводног излагања провео кроз музејску поставку, а своје утиске су сви могли да упишу у књигу утисака. Након тога из Крфске луке маленим бродићем капетана Мине дошло се до острва Видо. Тамо су ђаци обишли Спомен-костурницу и Плаву гробницу, где им је професор Драгиша Стаменковић одржао јавни час историје.

Овиме је посета центру Крфа завршена. У повратку ка Касиопију свратили су на плажу Барбати.

Други дан боравка био је организован у кампу. Одржане су радионице из историје, а деца су се након тога купала на плажи Алати  која се налази у непосредној близини кампа. У вечерњим сатима организована је биоскопска представа, а на програму су били историјски играни и документарни филмови.

Трећег дана експедиција Светосавског звонца посетила је место Агиос Матеос где се налази обновљено спомен обележје Дринске дивизије које су полазници акције Стопама наших предака обновили 2012. године и од тада свака наредна генерација се брине о овом историјском споменику. 

Након чишћења платоа око споменика замењене су и заставе Србије и Грчке на јарболима новима, а додатно су учвршћена два тројезична путоказа.

Након напорног рада и ручка који је служен у пољској кухињи, као што су то некад радили и њихови преци из Дринске дивизије, из Агиос Матеоса ђаци су отишли су на плажу Агиос Гордиос.

По повратку у камп организована је радионица из веронауке коју су држли вероучитељи Марко Рафаиловић и Драгана Деспотовић

У суботу 22. августа деца су присуствовала Светој Литургији у саборном храму Светог Спиридона где су се причестили и целивали мошти овог великог светитеља и Богоугодника, заштитника породице и острва Крфа. Након тога молитвено су походили и саборни храм посвећен Светој царици Теодори заштитници икона, где су целивали њене целебне мошти које се ту налазе. У следећа два сата упознавали су језгром старог града Киркире. У  повратку су  били на једној од најлепших плажа Крфа, Глифада.

Света недеља започела је Светом Литургијом у Касиопију, у цркви Пресвете Богородице, где су се поклонили чудотворној икони Богородице Касиопијске. Пут је настављен ка Сидарију на северу острва Крф, где су били гости тамошње парохије. Након обиласка цркве Светог Николе у Сидарију старешина храма их је у порти цркве угостио ручком. По завршетку обеда деца су провела остатак дана на плажи у Сидарију.

Први дан нове недеље започео је у кампу радионицом  из грчког и руског језика које су држали вероучитељ Марко Рафаиловић и ученица Руске школе при Амбасади Руске федерације у Београду,  Валентина Сјеничић, а након повратка са купања и ручка, настављено је са радионицама уметничке фотографије и музике, које су држали професори Михаило Симовић и Владана Бзовски.

У уторак су у Киркири обишли спомен обележје на месту где се налазио хотел ”Бела Венеција” где је од 1916. до 1918. године било седиште краља Петра, регента Александра, Српске Владе и Народне банке краљевине Србије. На том месту је прошлогодишња генерација најбољих ђака у овој акцији поставила спомен плочу. Након тога обишли су манастир Палеокастрица у истоименом месту, који је посвећен Пресветој Богородици. Након обиласка цркве братство манастира угостило је младе српчиће трпезом љубави која је послужена у манастирској трпезарији. Преостали део дана провели су на прелепој плажи Палеокастрица.

Среда је била резервисана за спортски дан  у ком су се деца такмичила у  кошарци, одбојци и фудбалу.

Четвртак је протекао у преподневном обиласку знамнитости острва и града Киркире, а у поподневним сатима обишли су спомен обележје у луци Гувија где се искрцала Српска војска 1916. године. То место одбновила је генерација која је Стопама наших предака ишла 2013. године. Овом приликом споменик је очишћен и постављене су на јарболе нова српска и грчка застава које су у међувремену (између два боравка деце на Крфу) нестале. У вечерњим сатима, по повратку у камп, одржан је квиз знања из српског језика и књижевности, историје и веронауке, а у наставку је био музички спектакл талентованих ђака који су после показаног феноменалног знања потврдила и своје музичке таленте. Гласовима својих вршњака изабрани су најбољи друг, другарица и највреднији члан ове звездане експедиције, а то су: Растко Анђеловић из Старе Пазове, Валентина Сјеничић из Београда и Стефан Стевановић из Шапца. Они су као специјалне награде добили српску и грчку заставу које су биле на спомен обележју Агиос Матеос и шајкачу, као што су биле шајкаче српских војника у Првом светском рату.

Ове године између Дасије и Ипсоса у селу Катокоракијана je очишћен, избетониран и припремљен простор на коме ће бити следеће године постављенa спомен плоча и два јарбола са српском и грчком заставом у част Моравске дивизије и њеног надалеко чувеног Гвозденог пука. На том месту се од 1916. па све до 1936. године налазило војничко гробље. Посмртни остаци свих српских војника, са многобројних места на острву, су 1936. године пренете у Спомен костурницу на острвцу Видо.

Петак је био дан за паковање и полазак. Фериботом ”Агиа Елени”. У 15:30 по локалном времену, експедиција Светосавског звоца напустила је Крф, а у раним јутарњим сатима следећега дана, стигла је у Београд.

Пријатељ овогодишње акције је Компанија ”Дунав осигурање”, а подршку су пружили:  Општина Стара Пазова и Градска општина Палилула, ”Вода Вода”, СП ”Ласта”, ”Дога”, ЈП ”Чистоћа”, Хотел ”Славија” као и многи појединци. 

Акција се наставља, Боже здравља, и следеће године.

Извор: Светосавско звонце www.zvonce.spc.rs

Стопама наших предака
Стопама наших предака
Стопама наших предака
Стопама наших предака
Стопама наших предака
Стопама наших предака
Стопама наших предака
Стопама наших предака
Стопама наших предака
Стопама наших предака
Стопама наших предака
Стопама наших предака
Стопама наших предака
Стопама наших предака
Стопама наших предака
Стопама наших предака
Стопама наших предака
Стопама наших предака
Стопама наших предака
Стопама наших предака