Стотине индијских хришћана присиљено да се обрате на хиндуизам
Демонстранти држе постере за време демонстрација против недавног напада на цркве широм Индије, у Бомбају, 9. фебруара 2015. Пет цркава у Њу Делхију изложено вандализму и пљачки.
Мониторска група за праћење људских права извештава да је стотинама хришћанских породица у преко 50 села у Индији ускраћено да исповедају своју веру и да се присиљавају да се обрате на хиндуизам. „Данас придружујемо свој глас позиву индијске браће и сестара у Христу председнику индијске Владе да обрати посебну пажњу на прогањање хришћана. Имамо поверење у друштво које обезбеђује верску толеранцију и слободу. Никоме се не сме ускратити слободно исповедање вере. Потпиши нашу петицију и тиме покажи индијским хришћанима да нису усамљени у својој борби,“ наводи се у петицији која је омогућена и на интернету: link to the petition.
И мада индијски Устав јемчи верску слободу, извештаји из преко 50 села у области Бастар говоре о томе да су локалне власти узеле на нишан хришћане у тој области издавши контроверзну објаву којом се осуђује исповедање хришћанске вере.
Верници се суочавају с прогонима у виду насилних препада и осуђују се за чинове за које нема уопште података да су их починили. Хришћанима се, уз то, ускраћују храна, текућа вода, запослење и друге основне потребе, док их хиндуистички екстремисти нагоне да се одрекну своје вере и пређу у хиндуизам незаконитим казнама и обећањима да ће према њима обуставити овакав друштвени бојкот.
Радио Ватикан је такође извештавао о прогону хришћана у Чатисгари, истичући да су у новембру локални властодршци забранили свештенцима да и ногом ступе у неколико села.
"Генерални викар једне дијецезе је казао: „Осећамо се заплашеним, јер смо стварно у мањини“. Један бискуп и председник Канцеларије за екуменизам и међурелигијски дијалог у Савету азијских бискупских конференција изјавио је да су последњих пет година хришћани узети на нишан, будући да се оптужују за наводни пад броја хиндуиста, и сматрају се претњом индијском националном интегритету. Бискуп Мачадо је додао: „Питање верске слободе је постало крајње сложено последњих година. Неколико индијских држава је донело законе које суштински ограничавају верске слободе.“
Према истраживањима, у масакру 2008.г. убијено је скоро 100 хришћана у месту Ориса, и уколико се број хришћана увећава, јача и хиндуистички екстремизам. До тих нереда дошло је 23-31. августа 2008, при чему је убијено 100 хришћана, 300 цркава разорено, а 6.000 домова срушено и опљачкано.
Последњих десетак година бележи се пораст хришћанског становништва за скоро 16%, према попису становништва 2011.г., те сада у овој земљи има 28 милиона хришћана.
The Christian Post
Извор: Православие.ру (превод Радомир Ракић)