Сусрет Митрополита Николаја и српског члана Предсједништва БиХ Небојше Радмановића.

Његово високопреосвештенство митрополит дабробосански господин Николај је у сриједу, 4. августа, у својој резиденцији у згради Митрополије дабробосанске у Сарајеву примио у посјету српског члана Предсједништва БиХ из Републике Српске господина Небојшу Радмановића.

Митрополит Николај упознао је господина Радмановића са каквим се искушењима он и Митрополија дабробосанска сусрећу у овим временима.

Владика Николај посебно је указао на све учесталије нападе на храмове и друге објекте Српске православне цркве /СПЦ/, од којих се у посљедње вријеме највише на удару вандала нашла црква Преображења Господњег у Сарајеву.

Високопреосвећени Николај мишљења је да би се политичари у БиХ требали чешће оглашавати поводом оваквих случајева и осуђују нападе на вјерске објекте.

Уваженог госта митрополит Николај је упознао са проблемом невраћања одузете имовине СПЦ, посебно зграде Богословије у Сарајеву, која има симболику и значај не само за српски него и друге народе у БиХ, јер је ишколовала многе познате људе, међу којима је и блаженопочивши патријарх српски Павле.

Говорећи о историјату Митрополије дабробосанске, владика Николај је посебно изнио податке о Саборном храму и Старој православној цркви на Башчаршији у Сарајеву.

Господин Николај указао је и на проблем што се у току протеклог рата и након њега иселио велики број вјерника са подручја Митрополије дабробосанске, а нарочито из Сарајева.

Господин Радмановић изразио је жаљење што нема боље заштите црквене имовине и у изјави за новинаре након сусрета са владиком Николајем позвао надлежне у БиХ да се више заложе и приликом реаговања на нападе на вјерске објекте у БиХ који изазивају осјећај несигурности грађана.

Српски члан Предсједништва БиХ навео је примјер цркве Преображења Господњег у насељу Пофалићима у Сарајеву која је више пута нападана, а починиоци тих кривичних дјела нису ухапшени.

Према његовим ријечима, Митрополија дабробосанска у том смислу не наилази на подршку локалних власти у Сарајеву, иако митрополит Николај има веома позитиван став према помирењу у БиХ.

Господин Радмановић је нагласио да власти у БиХ морају радити на враћању имовине свим вјерским заједницама, што заједно са њиховим укупним односом, представља важан предуслов за стабилност БиХ.,

Он је посебно указао на проблем огромне имовине која је одузета СПЦ у Сарајеву, истичући да се локалне власти не труде да ријеше овај проблем.

Господин Радмановић је увјерен да је то питање могуће постепено ријешити и поручио да ће помоћи Цркви у враћању одузете јој имовине.

Истакавши да је опстанак српског народа на овим просторима везан за његову православну Цркву, господин Радмановић је указао да је потребно веће јединство и у српском народу и међу његовим политичким вођама.

Према његовим ријечима, власти морају ближе да сарађују са вјерским заједницама.

Радмановић је оцијенио да је укупан однос вјерских заједница у БиХ веома важан за помирење и даљи укупни развој земље.

Саговорници су указали и на значајну улогу медија у извјештавању о црквама и вјерским заједницама.

Након разговора са митрополитом Николајем, господин Радмановић је посјетио Саборни храм Рођења Пресвете Богородице у Сарајеву гдје га је старјешина цркве Борислав Ливопољац упознао са историјатом овог храма и радовима на његовој обнови који се одвијају у протеклих неколико година.

Извор: Митрополија дабробосанска