Oтворена изложба ДА СЕ НЕ ЗАБОРАВИ 2011 у Нишу

Његова Светост Патријарх српски Г. Иринеј, администратор Епархије нишке, отворио je изложбу копија икона и фресака са Косова и Метохије, 16. марта 2011. године у Светосавском дому у Нишу. Ове године по први пут јавност у Нишу упозната је са пројектом ДА СЕ НЕ ЗАБОРАВИ који већ седму годину заредом спроводи Висока школа - Академија Српске Православне Цркве за уметности и консервацију.

На изложби су приказане копије фресака из Богородице Љевишке у Призрену, али других манастира на Косову и Метохији. Студенти у класи мр Тодора Митровића, проф. Горана Јанићијевића, ђакона мр Срђана Радојковића, мр Драгана Боснића, мр Мирјане Милић и мр Мирослава Радојковића живописали иконе, фреске, графике, цртеже и мозаике оних фресака које су нестале у једном дану шиптарског безумља - 17. марта 2004. године.

Патријарх српски Г. Иринеј свечано је отворио изложбу сећајући се тог трагичног дана када је за 24 часа порушено или оштећено на десетине православних цркава и манастира, и убијено и рањено на десетине Срба, а протерано на десетине хиљада са својих вековних огњишта. Патријарх је нагласио да је тог дана уништено и оштећено доста материјалног, али је духовно остало и опстало. Као представник Високе школе - Академије, јереј мр Жељко Ђурић, предавач Догматике, представио је нишкој јавности пројекат ДА СЕ НЕ ЗАБОРАВИ, а посебно се осврнуо на начине живописања икона и фресака, у контексту теологије иконе и догматике Православне Цркве, на јединој црквеној високошколској установи, која је акредитована од стране Министарства просвете.

На свечаном отварању мр Тодор Митровић, протођакон Радомир Ракић и јереј мр Жељко Ђурић даривали су у име декана протојереја-ставрофора др Радомира Поповића, професора и студената Високе школе - Академије, фреску Господа Исуса Христа Патријарху српском Г. Иринеју, а фреску Цара Константина градоначелнику града Ниша Милошу Симоновићу.

Изложба је организована под покровитељством Министарства вера Владе републике Србије.

Извор: Висока школа - Академија СПЦ за уметности и консервацију, Београд