Света архијерејска Литургија након 70 година служена у граду Бихаћу
У суботу, 10. новембра 2012. године, када наша Црква слави спомен на светог оца Арсенија Сремца, архиепископа српског, у Бихаћу је било прелијепо и свечано. Његово Преосвештенство Епископ бихаћко-петровачки г. Хризостом је у новоподигнутом храму Свете Тројице служио прву саборну архијерејску Литургију.
Епископу су саслуживали свештеници из Епархије бихаћко-петровачке, као и гости: из Епархије горњо-карловачке протојереј-ставрофор Славиша Симаковић, парох карловачки; а из Епархије бањалучке протојереј Стојко Стрика, предратни парох бихаћки, и протођакон Чедо Вранић.
Да се Богу помоле и да са малим стадом Христовим у Бихаћу подјеле неизмјерну радост много је народа православног пристигло из свих крајева богоспасаване Епархије бихаћко-петровачке. Дошли су и Бишћани који данас живе у Бања Луци и Приједору, али и многи Бишћани свих вјероисповјести који данас живе у Бихаћу. Нарочито су нас својим доласком обрадовали Премијер Унско-санског Кантона г. Хамдија Липовача; директор републичког секретаријата за вјере Р. Српске г. Јово Турањанин; помоћник министра за људска права и избјеглице БиХ г. Драгомир Ковач; министар просвјете УСК г. Дарио Јурић, министар правде УСК г. Андреј Мамонтов, жупник бихаћки фра. Божо Блажевић и многи други нама увијек драги гости.
Храм Свете Тројице у Бихаћу првобитно је подигнут 1867. године у насељу Језеро. Доласком Аустроугара у Босну и Херцеговину храм је 1879. године у мјесецу марту из Језера пресељен у уже језгро града. Будући да је нова локација на којој се црква налазила био градски бедем, који се почео урушавати, Земаљска влада Босне и Херцеговине је додјелила нову локацију у непосредној близини старе цркве. На новој локацији је започета градња новог храма, те је 1894. године на празник Свете Тројице освећен камен темељац. Четири године касније 1898. године на спомен светог великомученика Пантелејмона од митрополита Николаја Мандића освећен је и сам храм, да би 1923. године постао катедрални храм новоосноване Епархије бихаћке. Нажалост, његова љепота није опстала дуже од половине једног вијека. У мрачном периоду новије људске историје храм је страдао заједно са својим народом као прва срушена црква у НДХ.
Послије Другог свјетског рата општинска власт је рјешењем бр. 1178/59 од 25.10. 1959. године одузела земљиште на којој је био храм и на њеном мјесту се данас налази зграда општине Бихаћ. Од 1941. године до данас у Бихаћу и његовој околини не постоји освећен храм Српске Православне Цркве. Осамдесетих година прошлог вијека започета је градња новог храма Свете Тројице на потпуно новој локацији, поново у насељу Језеро. Због протеклог рата градња је обустављена и храм је као зидина стајао пуних двадесет година. Највише заслугама, залагањем и молитвама нашег Владике Хризостома ове године је настављена градња храма и скоро приведена крају.
У суботу, 10. новембра, након пуних седам деценија Црква у Бихаћу је добила велелепни храм Свете Тројице, који још није завршен и за који планирамо да буде освећен наредне и јубиларне 2013. године, када ћемо са освећењем цркве објединити и прославу Миланског едикта. У току свете Литургије служен је и помен за све уснуле у Господу парохијане бихаћке парохије. Борба да се очува спомен на све оне православне Србе који су некада живјели у Бихаћу и својим животима градили мир и сретно друштво још увијек траје. Овај свети храм је подсјетник на све њих, порука обнове и добра које је било убијено у ратовима, како рече Преосвећени Владика. На крају св. Литургије, у бесједи, Његово Преосвештенство епископ бихаћко-петровачки г. Хризостом је поздравио присутни народ и госте и захвалио се поименице свима онима који су дали свој допринос да се црква сагради и догодине освети.
протонамјесник Далибор Ненић
Извор: Епархија бихаћко-петровачка