Света Петка - српска слава и заштита верних
Уочи празника Преподобне мајке наше Петке, издавачка кућа Светигора пред своје верне читаоце, из своје богате ризнице, износи осму по реду књигу - илустровану монографију из едиције Светитељи са називом Света Петка - српска слава и заштита верних.
Рађена, попут претходних монографија, са пуно детаља и слика, књига, у овом времену, представља јединствен документ о животу најомиљеније српске светитељке, објашњава како је у народу дошло до мјешања култова четири светитељке са именом Параскева (Параскева Мученица, Параскева Преподобномученица - Римљанка, Парскева Великомученица Иконијска и Преподобна Параскева Српска - Света Петка) и како је највероватније словенско име ове пустиножитељке - Петка, за коју није, у постојећој литератури, било могуће наћи податак да је примила монашки чин, једноставно промењено у грчко Параскева.
На почетку књиге налази се поглавље „Из хронологије српске светости", где се у односу на друге српске светитеље, мање или више знане, одређује, у историјском следу, и место и време када је живела Света Петка Српска.
А она је, по свој прилици, живела крајем 10. и у првој половини 11. века. После престављења, по неким животописима упокојила се у младости, а по некима у дубокој старости, њене Часне мошти су много пута преношене: од Цариграда до Трнова, од Трнова до Београда, па опет до Цариграда и места Јаш у Румунији, свуда дочекиване са благодарношћу и радошћу, зрачећи кроз време и обогаћујући собом народе и покољења на Балкану и широм православне васељене све до данашњег дана. Велика се милост Божија, због богоугодног живота светитељкиног, пројавила преко њених моштију које у тим преношењима и путовањима кроз простор и време остадоше целовите и нетакнуте. О томе се детаљно говори у поглављима: „Житија Свете Петке", „Пренос моштију" и „ Света Петка у свом времену".
О односу српског народа према Светој Петки, која је била брза помоћница у невољама, историјском метежу и личним искушењима, сведоче речи средњовековних писаца молитви, бројна чуда, личне исповести и дивна прича
„Три виђења Свете Петке", написана пред Други светски рат, која говори о националном и верском духу традиционалне српске породица као нераскидивој вези међу нараштајима, значају Крсне славе и уопште Светитеља у животима обичних људи.
На крају књиге дат је списак постојећих цркава и црквишта посвећених Светој Петки код нас, а њих је негдје око 250, што говори о дубокој укорењености њеног култа и великој љубави коју Срби имају према овом „миомирисном цвијету пустиње", како је у свом Уводном слову Свету Петку назвао митроплолит Амфилохије.
Представљање књиге одржаће се у МЕДИЈА-ЦЕНТРУ (Теразије 3), 22. октобра у 12 часова.
Учествују:
- Архиепископ
Цетињски и Митрополит Црногорско-приморски Г. Амфилохије
- Директор и главни уредник Вечерњих новости г. Манојло
Вукотић
- Протојереј-ставрофор о. Радомир Поповић, старешина храма
Свете Петке у Београду
- глумица Тања Бошковић, свечар Св. Петке
Представљање књиге ће водити новинар Сања Лубардић.
Извор: Митрополија црногорско-приморска