Светигора: Монографија „Свети Сава Српски”
„Свети Сава Српски” је одговор онима који нам отимају памћење.
„Свети Сава Српски”, прва од осам књига из нове едиције „Свети Немањићи”, представљена је јуче у београдском МПЦ. Занимљиво писане биографије, својеврсни издавачки подухват „Светигоре” и компаније „Новости” представљају документ српске културе и духовнoг наслеђа. На једном мјесту наћи ће се Свети Немањићи, од просвјетитеља, духовника и принца Саве, преко његовог оца Стефана Немање или Светог Симеона Мироточивог до краљева Владислава, Драгутина, Милутина, Стефана Дечанског, Стефана Првовјенчаног и царева Душана и Уроша IV Нејаког. О књизи су, уз издаваче, говорили Митрополит црногорско-приморски Амфилохије и чувена историчарка, византолог и конзерватор др Аника Сковран.
Митрополит Амфилохије је рекао да се с пуно разлога промоција одржава пред Богојављење, јер је тада Свети Сава на повратку из Јерусалима у Трнову одржао своју посљедњу Литургију током које се и разболио и убрзо упокојио. Читав издавачки подухват о Немањићима, како се чуло, у знаку је и још два велика обиљежја 900 година од рођења Светог Симеона и исто толико вјекова од оснивања Жичке архиепископије чији је први архиепископ био Сава. Говорећи о књизи „Свети Сава Српски”, Митрополит црногорско–приморски је указао на то да нова едиција о Немањићима има за циљ да нам обнови памћења, јер се тако, како каже, обнавља и душа.
-Ако хоћете да неког појединца или један народ уништите, онда му узмете памћење. Обнављати памћење значи обнављати своју вертикалу и своје свеукупно биће, а Немањићи јесу та вертикала историјског бића српског народа, рекао је владика Амфилохије. Он је подсјетио на то да је обиљежавањући збивања око Светог Симеона у Подгорици, у којој је рођен овај родоначелник династије Немањића,обновљена његова лавра на Немањиној тврђави или, како „Монтенегрини радије говоре, на турској тврђави”.
-Послије 900 година Стефан Немања се вратио на мјесто рођења. И то је допринос обнављању нашег памћења, јер се тако обнавља и душа, јер ако неко хоће један народ да уништи, узима му памћење – рекао је митрополит Амфилохије. -Ето, ми тако из Немањине Подгорице покушавамо себе ради, Црне Горе ради, а тиме и свеукупног нашег народа ради, да се обнављамо свеукупном духовном обновом, и научном. А ако то не уради Црква, не знамо ко ће у будућности, рекао је владика Амфилохије.
Митрополит је указао на то да је добро што се едиција појавила и на светковању 100 година од Мојковачке битке и рекао да на промоцију стиже с парастоса који је на Новом гробљу у Београду одржан ђенералу и сердару Јанку Вукотићу, који је препознао вертикалу Немањића и косовску са браниоцима на Мојковцу. Одбранио је образ свеукупног народа српског, Црне Горе и Србије, и 24 сата, како је тражио престолонасљедник Александар Карађорђевић, зауставио њемачког агресора.
-И на Бадњидан је рекао: Ево, бранимо свеукупно Српство, подсјетио је Амфилохије, који је јуче као најсрамнији чин у историји Црне Горе означио признавање тзв. Косова од стране црногорске власти. Митрополит је јуче подсјетио и на чињеницу како је од 1992. године када је на Никчевићеву иницијативу кренула „Светигора”, она је постала једна од најзначајнијих издавачких кућа у нас.
Директор „Светигоре”, протојереј-ставрофор Радомир Никчевић, рекао је да је то изузетна едиција коју је ова Издавачко-информативна установа, у сарадњи са компанијом „Новости“, почела да објављује почетком године. Прва књига о Светом Сави већ је на киосцима, а остали наслови ће се појављивати сваких 15 дана, све до 20. априла. Укупан тираж едиције је 70.000 примјерака, а цијена књиге је 499 динара.
-Издавачко-информативна установа Светигора уз сарадњу са Компанијом Новости, почела је почетком ове 2016. године ново коло Свети Немањићи у осам књига у оквиру едиције Српска културна и духовна баштина, из које је током 2012/ 2013, а поводом 9 вјекова од рођења Светог Симеона Мироточивог, објавила десет илустрованих монографија о неким од најважнијих немањићких манастира. Плодна сарадња са Новостима почела је још прије десетак година почетком 2007. године када смо заједно започели објављивање илустрованих монографија - зборника о Светом Сави, Светом Петру Цетињском, Светом Јовану Крститељу, Светом кнезу Лазару, Светом Николи, Светом Василију Острошком, Светој Петки и Светом Ђорђу.
Што се тиче кола Свети Немањићи, треба истаћи да у скоро два вијека владавине, у осам нараштаја Немањића, колико их је било по мушкој линији, од којих је историји поименице познато више од шездесет, као Светитеље, наша Црква слави деветнаест Немањића, а и више од овога броја имајући у виду и женске потомке. Прослављајући Христа и градећи задужбине, њихови свети ликови стоје као духовно видјело српском народу кроз дуге и тешке вјекове, у метежу историјског сазријевања. Посљедњи изданак, са којим је, по мушкој линији, изумрла лоза Немањића је Јован, син епирског цара Синише (Симеона) млађег полубрата цара Душана Немањића. Јован се, по очевој смрти, одрекао царске власти и замонашио. У Цркви се празнује 3. маја као преподобни Јоасаф, назван Метеорит, по својој задужбини Великим Метеорима, посвећеним Преображењу Господњем. Скончао је у миру 1422/23. године.
Коло Свети Немањићи у 8 књига чине илустроване биографије Светих: Симеона, Саве, Стефана Првовенчаног, Владислава, Краља Драгутина, Краља Милутина, Стефана Дечанског и Уроша IV. Да би пројекат био бољи и оригиналнији за сваког од осам Светитеља, најбољи наши иконописци који су радили живопис за Храм Христовог Васкрсења у Подгорици урадили су, на дасци, стојеће цјеливајуће житијне иконе квалитетним скупим бојама на златној подлози, које садрже у средини стојећи лик Светитеља, а у околним пољима 13 брижљиво осликаних сцена житија. Иконе су великих димензија 2,20м X 1,60м. У књигама су то и основни илустративни мотиви, који су уклопљени у животопис Светитеља, дајући књизи посебност и оригиналност. Већина Светитеља о којима је овдје ријеч, први пут су добили своје житијне иконе.
Сматрамо да је издавање едиције Српска културна и духовна баштина приоритетан задатак данашњег покољења чије би остварење користило нашем народу за упознавање своје културне и духовне баштине, као и бољем сагледавању разлога због којих Србија и Срби на свим просторима не прихватају наметнуту сецесију Косова и Метохије од своје матице. Немањићи су наши, језиком молитве речено "брзи помоћници" у борбама које водимо и које нам тек предстоје, а против духа самоодрицања и самопорицања од којег смо, као од највеће куге и пошасти обољели. Полазећи од чињенице да све озбиљно у животу једног народа почива у његовој духовности и његовој култури, морамо се подсјетити на немањићко наслеђе на цјелокупном простору гдје живи српски народ, поготову на Косову и Метохији. (Двор краља Милутина је у Приштини, гроб цара Душана у Св.Арханђелима код Призрена, Мошти Св.Стефана Дечанског су у манастиру Дечанима...)
Задатак књиге Свети Сава Српски, као и свих других књига из едиције Српска духовна баштина, кола Немањићки манастири и кола Свети Немањићи је да нас подсјети да су нам наши преци у насљеђе оставили дјело високе културе и етике, јаког родољубља и хришћанске вјере која је за њих била животна и животворна моћ, а не узгредна чињеница живота, као за већину савремених људи. Свједок који је преживио вјекове и који вјековима говори својом љепотом и неуништивошћу, најпоузданији је тумач свијета, историје и људских судбина, јер све што је лажно брзо нестаје, губи се у времену и простору. За данашње наше, у свему поколебано, покољење важно је да се ослонимо на немањићко насљеђе као коријен и да схватимо да је истинска брига наше светосавске Цркве била и остала, поред очувања националног идентитета, очување вриједности и квалитета цјелокупног људског живота, уношење највиших духовних принципа и светости у тај живот.
У сваком народу постоје неке особене вриједности по којима тај народ бива препознат у заједници земаљских народа. Носиоци тих вриједности су ријетки појединци који у свијету људских немоћи "у овој долини плача", својим изузетним животом и радом, постану органи Божије свемоћи. То су светитељи, они људи, како је мудра Исидора Секулић рекла "које је Бог створио из своје интелигенције". И ова књига о Светом Сави, најзрелијем плоду нашег историјског памћења, покушај је да се сликом и ријечју представи живот човјека чија је душа у потпуности предата љепоти и кога је Господ, по ријечима његовог ученика Доментијана уздигао на вјечито и свевремено и свеобухватно просвећење његовог отачаства., истакао је директор „Светигоре”, протојереј-ставрофор Радомир Никчевић.
На промоцији књиге "Свети Сава Српски" у београдском Медија центру, старешини храма Светог Саве Његовом Преосвештенству Епископу топличком г. Арсенију, у име Митрополије црногорско-приморске и њене издавачке куће Светигора, митрополит Амфилохије је уручио житијну икону Светог Саве, иконописца Бориса Маркуша. -Немањићи су нас просветлили светлошћу вјечне истине, доброте и мудрости. Они су вертикала нашег историјског бића, рекао је митрополит Амфилохије. Предајући красну икону Светог Саве епископу Арсенију, Митрополит је објаснио да ће, ако Бог да, с благословом нашег Патријарха 2019. године бити освећен храм Светог Саве на Врачару, а поводом 900 година од оснивања Архиепископије жичке, и да је то био повод да се икона дарује храму Светог Саве.
Икона, рађена на дрвету и на златној подлози, детаљно представља животни пут Светога Саве: поред стојећег лика садржи и 13 сцена из Светитељевог живота: Рођење Растка Немањића и бјекство на Свету Гору, Потјера и пострижење у старом Русику и Ватопеду, Монах Сава на Светој Гори и сусрет са оцем Симеоном, Ромејски цар Алексије дарује Сави и Симеону разрушени манастир Хиландар, Зидање Хиландара и престављење Светог Симеона Мироточивог, Свечани пренос очевих моштију у Србију и мирење браће у Студеници, Свети Сава пише и преводи књиге и подиже цркве у отачаству, Зидање манастира Жича, Посвећење архимандрита Саве за архиепископа Земље српске и поморске у Никеји, Проглашење Синодика православља и крунисање Стефана Првовјенчаног у Жичи, Прво путовање Светог Саве у Свету земљу и поклоњење гробу Господњем, Друго путовање Светог Саве у Свету земљу са чудом на мору и добијање светиње, Престављење Светог Саве у Трнову, Пренос моштију у манастир Милешеву и јављање Светог Саве монаху Милешевцу и Спаљивање моштију Светог Саве на Врачару.
Извор: Митрополија црногорско-примирска