„Светигорине“ књиге на киосцима уз „Дан“

КОЛО „У СУСРЕТ ВАСКРСУ“ у продаји од Васкрса до Видовдана нове „Светигорине“ књиге, уз дневни лист „Дан“, на свим трафикама широм Црне Горе

Православна вјера је „принос“ даривање. Она подразумијева искуство, стални однос, комуникацију, додир другог. Тако је и дугогодишњи задатак ИИУ „Светигоре“ да, свједочењем благе вијести, јеванђеља, допре до људи, да путем часописа и књига покрене духовна питања и теме које интересују савременог човјека. Наша је дужност и да учинимо све што је могуће да испунимо посљедњу заповијест Господа нашега Исуса Христа: „Идите, дакле, и научите све народе крстећи их у име Оца и Сина и Светог Духа, учећи их да држе све што сам вам заповједио; и, ево, ја сам са вама у све дане до свршетка вијека. “ (Мт. 28:19-20). У данашње вријеме много се говори о мисионарењу, али се често испушта из вида да се ријеч Божија проповиједа само помоћу благодати и љубави, да ту ријеч не примају сви, већ само они који је срцем осећају и знају да је истинита и спасоносна. За такве је „Светигора“, припремила нове књиге, које су се, уз помоћ и подршку „Дана“, већ почеле појављивати на киосцима широм Црне Горе. То су књиге:

20. априла (Васкрс) – ПОСАВЕТУЈ МЕ, ОЧЕ - (Одговори свештеника – духовника на уобичајена питања и недоумице вјерујућих људи. У духовном животу нијесмо сви на истој љествици, зато су правила и мудре мисли великих духовника најбољи путоказ за наше узрастање у љубави према Богу и према ближњима.)

1. маја – МОЛИТВА ЖИВОТ СА БОГОМ - (Живот без молитве је живот коме недостаје његова најважнија димензија. Значај молитве је у томе да се се самим животом открије и утврди чињеница да сав створени свијет, као и човјек у њему, има димензију вјечности. Овај зборник о молитви је само мали дио огромног духовног искуства Митрополита Антонија Блума који се, због свог архипастирског и духовничког рада, сав претворио у живу књигу Духа Светога.)

12. маја на празник Св.Василија – СВЕТИ ВАСИЛИЈЕ, ПОМОЗИ (Велика је народна љубав према Светом Василију, што свједоче ријеке народа које се свакодневно сливају у острошко љечилиште и светилиште. Ако завиримо мало у записе и књиге манастирских поклоника, можемо закључити да Свети Василије вјековима, и са несмањеном љубављу, подноси људску патњу и гријех преобликујући их и помажући људима да растоваре своја бремена и предају своју муку ономе ко их може одморити, укријепити и повратити им животну радост.)

20. маја – ВЕРУЈЕМ, ИСПОВЕДАМ, ЧЕКАМ - (Зборник „Верујем, исповедам, чекам“ чине четири тумачења Никејско-цариградског Символа вјере из пера четири врла и врсна православна богословска писца: Св.Филарета (Дроздова) Митрополита Московског, Митрополита Нафпактоса и Светог Власија Јеротеја (Влахоса), протопрезвитера Александра Д. Шмемана и Владимира Н. Лоског. Ова тумачења дају тек један могући пресјек православног тумачења и поимања Символа вјере.)

30. маја – ПРЕВАСПИТАВАЊЕ ЧОВЕЧАНСТВА - (Процес стварања јединственог свјетског система у свим областима људског живота толико је, током друге половине 20. вијека, узнапредовао да је познати руски социолог Александар Зиновјев одавно, с пуним правом говорио о стварању „глобалног човјекомравињака.“ Глобализација се дотакла свега, свих области приватног и јавног живота људског друштва, па и образовања, односно школовања. Ова књига има за циљ да покаже како се тај глобални процес спроводи, и какве су његове духовне основе. Примјери су наведени из: Америке, Европе, Русије и са простора бивше Југославије.)

8. јуна – ЗА ЖИВОТ БЕЗ ЖИГА - (Зборник „За живот без жига – слобода и достојанство човјека у свијету Великог брата“ бави се актуелном темом претварања планете Земље у глобални, дано-ноћно надгледани, електронски конц-логор, под изговорима „безбједности, борбе против тероризма, одбране демократије, и томе сличних лажних изговора, чије је једини циљ да прикрију праве – тоталитарне и противчовјечне намјере глобалних надзирача, поробитеља и експлоататора савременог човјека.)

Извор: Митрополија црногорско-приморска