Светогорско благо на изложби у Паризу

Поклони византијских царева, свила везена златом, монашка уметничка дела - непроцењиво благо са Атоса премештено ван Грчке. Изложба од 10. априла у Паризу, у "Пти палеу". Дела светогорске ризнице по први пут доступна женским очима, дела која можда никада више неће бити виђена.

Иконе, рукописи и литургијски предмети из манастира на Атосу, први пут у историји премештени су са Свете Горе и биће изложени од 10. априла у музеју "Пти пале" у Паризу. То ће уједно бити јединствена прилика да и жене погледају 183 уметничка дела која датирају из периода од 9. до 18. века, пошто је женама вековима забрањен приступ на то полуострво на северу Грчке.

Изложба под називом "Атос и византијско царство: благо са Свете Горе" траје од 10. априла до 5. јула, а експонати потичу из девет од 20 православних манастира.

Већина уметнина, по избору конзерватора музеја у Солуну, први пут је напустила Грчку, а многе од њих никада нису одношене са Свете Горе.

"Врло је вероватно да ова дела годинама неће више вити виђена, можда и никада", изјавила је комесар изложбе Рафаела Зијаде додавши да их она познаје "само са фотографија".

Реч о је поклонима византијских царева или уметничким делима које су направили монаси, од драгоцених материјала, свиле везене златом, брижно урађеним дрворезима, калежима од јасписа и позлаћеног сребра.

Једна од дворана је озвучена како би посетиоци могли да слушају појање калуђера и стекну утисак као да су у цркви, додала је Рафаела Зијаде.

У Пети палеу су изложене и многобројне средњевековне иконе, документи са потписима византијских владара и богато илуминирани рукописи као што је једно Јеванђеље из 1340. године.

Рафела Зијаде је рекла да ће од 3. до 6. јуна један калуђер са Атоса бити присутан како би пред публиком сликао једну икону.

Прва и до сада једина изложба светогорског уметничког блага била је приређена у Солуну, од 21. јуна 1997. до 20. априла 1998, када је овај грчки град био престоница европске културе.

Извор: РТС