Светосавска академија у Љубљани

Светосавска академија у Љубљани
Светосавска академија у Љубљани
Светосавска академија у Љубљани
Светосавска академија у Љубљани

У суботу, 24. јанура 2015. године, у свечаној дворани Парохијског дома у Љубљани одржана је Светосавска академија.

Прослава празника Светог Саве отпочела је служењем васкршњег бденија којим је началствовао протојереј-ставрофор Перан Бошковић, парох љубљански, уз саслуживање протођакона Владимира Руменића из Београда и уз молитвено учешће многобројног верног народа Божјег. По завршетку бденија, у сали Парохијског дома испуњеној до последњег места верним народом Божјим, који је дошао да прослави светог и богоносног оца нашега Саву, Првог српског Архиепископа и Просветитеља, настављена је прослава извођењем Светосавске академије. После Светосавске химне коју су отпевала деца, полазници веронауке, отац Александар Обрадовић, старешина храма, поздравио је Високопреосвећеног Митрополита и све присутне госте и најавио учеснике светосавског програма.

После поздравних речи, Његово Високопреосвештенство Митрополит загребачко-љубљански др Порфирије изговорио је Светосавску беседу. У веома дубокој и садржајно богатој беседи, Високопреосвећени је истакао следеће: „Сабрали смо се, драга браћо и сестре, благодаћу Духа Светога да прославимо Светога Саву, али истовремено да се подсетимо ко је Свети Сава? Шта он за нас данас значи? Зато што прослављати Светитеље не значи сећати се неких личности и догађаја из прошлости који са нама немају никакве везе. Који год да празник славимо у Цркви Христовој, ми Светотајински оприсутњујемо оне догађаје, који су се некада за нас десили, и они постају садашњост. Сами постајемо учесници тих догађаја, а славећи Светитеље ми њих, такође, актуализујемо у своме времену и узимамо их за пример за наше жувоте и за подстрек за врлину и за подвиг“.

По речима Митрополита, о Светом Сави се може говорити на много начина. Међутим, у суштини сви начини се своде на свега два пута, на два приступа Светом Сави. Једна могућност је да о Светом Сави говоримо као о великом градитељу, Државнику, као организатору социјалног живота међу Србима у време у којем је живео. Други начин, који је исправнији по речима Високопреосвећеног, јесте говорити кроз призму самог Светога Саве: - О Светом Сави је исправније говорити кроз призму самога Светога Саве, кроз призму његовог опредељења, другим речима, кроз призму Христа, јер без те призме Свети Сава је незамислив. Од најраније младости па све до своје кончине у Трнову у Бугарској, он се определио за Христа и Христом дисао и Христом делао. Све што је био не би био да се није за Христа определио, јер у Христу је видео оно бесцен благо, бисер, који је узео за темељ свога живота и зато о Светом Сави можемо говорити само као о Светитељу. 

По завршетку беседе Први београдски мушки хор, под диригентском палицом протоћакона Владимира Руменића, извео је неколико духовних песама и мелодија. На самом крају, Културно уметничко друштво „Младост“ из Љубљане извело је неколико народних кола из разних делова Србије. Вредно је истаћи да је на овогодишњој Светосавској академији високопречасни протођакон Владимир Руменић добио орден од Руске војне мисије за рад и повезивање између српског и руског народа. Орден оцу протођакону је уручио г. Гела Валиев, бизнисмен и директор фирме Росслав из Москве, велики пријатељ и доброчинитељ наше Цркве и заједнице у Љубљани. На самом крају, отпевана је химна Светом Сави. По завршеној академији присутној деци подељени су пригодни поклони, а у наставку је приређена трпеза љубави за све присутне.

Извор: Митрополија загребачко-љубљанска