Светосимеоновски сабор у Подгорици

Празник Светог Симеона Мироточивог молитвено је и свечано прославлен у Подгорици. Свету Архијерејску Литургију у Саборном храму Христовог Васкрсења у служио је Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије уз саслужење Преосвећене Господе епископâ умировљеног Захумско-херцеговачког Атанасија, Милешевског Филарета, Будимљанско-никшићког Јоаникија, Захумско-херцеговачког и приморског Григорија, Крушевачког Давида, Липљанског Јована и свештенства Митрополије црногорско-приморске.

У току Литургије у чин протођакона је рукопроизведен ђакон Игор Балабан.
„Исповиједање Господа Исуса Христа одводи нас Самоме Господу кога исповиједамо као Богочовјека“, рекао је у проповиједи Преосвећени Владика крушевачки Г. Давид. „Одговор Сина Божјега је да се Он неће постидјети оних који га исповиједају на Страшном суду пред Оцем Његовим небеским, но да ће се свакако застидјети оних који се Њега стиде. А оно што нас може да боли јесте стрепња да се то дешава и у Цркви, у хришћанској заједници, у заједници Тијела Христовога, заједници Духа Светога“. „У искуству Светога, горостаснога, преподобнога Симеона Мироточивога, хиландарскога и свесрпскога, сустиче се све оно најдостојанственије што српски народ, многогрешни свакако, али и многострадални и богољубећи, угради у њега“, рекао је Владика Давид.

После Свете Литургије и причешћа многобројних вјерника, од Саборног храма је булеваром Светог Петра Цетињског, преко моста браће Златичанин, до остатака Немањиног града на ушћу Рибнице у Морачу прошла свечана празнична литија предвођена архијерејима и свештенством. Литија се се повремено заустављала због читања Јеванђеља и узношења молитава Господу.

На Немањином граду је умировљени Владика Атанасије благосиљао славски колач, а празничну светосимеоновску бесједу изговорио је др Горан Комар, који је рекао да „нема пута нашем народу ван пута и безусловног народног измирења“.

„И данас у расцјепу и расколу, овдје у Црној Гори, неће се постићи ни пола корака у укупном друштвеном развитку без потпуног народног измирења, сједињења очева и синова у Христу. Наш народ, међутим, посједује историјско наслеђе најдубљег историјског, вјерског и културног опита, чак изузетног у историји европских народа“, рекао је др Комар.

У програму је учествовао и хор „Свети апостол и јеванђелист Марко“ из Подгорице.

Извор: Митрополија црногорско-приморска