Светски Синод бискупа о Призиву и мисији породице у Цркви и савременом свету

Папа Фрања је сазвао истакнуте бискупе опречних ставова.

Од уторка, 15.9.2015.г., непуне три недеље пре почетка овог самита бискупа у Риму, обзнањена су сва имена делегата, између осталих и 45-торо које је папа Фрања лично одредио. Укупно ће од 4. до 25. октобра у Ватикану заседати 280 синодалних отаца и расправљати о питањима односа Цркве према промењеној структури породице у савременом свету. Још пред ванредни синод, који је одржан лане - о томе смо извештавали на овоме месту – папа Фрања je желео отвoрену и колегијалну дискусију без икаквих забрана мишљења. Овај став папе Фрање одсликава и његов лични избор учесника Синода.

Међу 45 номинованих  је и пензионисани кардинал Курије Валтер Каспер, један од најодлучнијих заступника теологије икономије, односно могућности приступа Светом Причешћу другобрачних из разведених бракова под извесном претходно одређеном припремом, као што је пут покајања.

У медијима је кардинал Капер узнапредовао у водећу личност реформистичког крила.

Прогресистичко крило

Њему ће испомагати читаво крило прогресивно настројених црквених великодостојника који су и 2014. учествовали у ванредном, припремном Синоду. У ту скупину спадају пензионисани бискуп из Брисела надбискуп кардинал Готфрид Данелс, папин присни пријатељ кариднал Оскар Родригез Марадијага (Тагелупе) и кардинал Луис Тагле (Манила).

Као и лане, папа је позвао на Синод и свог језуитског сабрата Антониа Спадара, уредника језуитског часописа "La Civilta Cattolica" и заступника одлучнијег отварања Цркве. Међу њима је и Виктор Мануел Фернандез, ректор Папског католичког универзитета у Аргентини и папиног богословског саветника.

Као посебно занимљива чињеница, сходно посматрачима, сматра се и папина номинација надбискупа Чикага Блеза Ј. Купиха. Овај је оштро заступао отворену културу католичанства и сам долазећи својим начином живота у колизију са строгим учењем Цркве. Очигледно да папа има у виду опрезну ”коректуру” у чланству делегације из САД, након што су амерички бискупи делегирали учеснике за Рим искључиво из конзервативног крила.

Конзервативно крило

За равнотежу је папа бринуо позвавши и анти-реформисте из конзервативног крила бискупа. Овде се могу наћи тврдокорни ("hardliner"), као што су кардинали Карло Кафара (Болоња), Вилфрид Фокс Напир (Дарбан) и Лоран Монсенгво Пасињија (Киншаса). Они захтевају јасан став Цркве по питању неразлучивости брака и стоје одлучно против отварања Цркве према хомосексуалним паровима. Посебо су бискупи из Африке прошле године пружали снажан отпор. Њихова је заслуга што одељци у протоколима о тим питањима ниси ушли у закључни документ, односно што нису наишли на неопходну двотрећинску већину.

протођакон Зоран Андрић, Минхен