Култура

Жички благовесник (јул-септембар 2019)

Нови број Жичког благовесника пред читаоце доноси занимљив садржај из неколико различитих области. На почетку је текст протонамесника Александра Р. Јевтића под насловом „Епархија жичка – домаћин Светог Архијерејског Сабора 8-10. мај 2019. године“, којим се по угледу на стогодишњу традицију овог часописа од заборава теже отргнути значајни догађаји из живота Епархије жичке. Наставља се казивање мр Маријане Матовић о Светом Јоасафу Метеориту, првом српском књигохранитељу, као и текст проф. др Драгољуба Даниловића посвећен историјским изворима о Жичкој архиепископији.

Поводом близине празновања Видовдана, нови број доноси и део текста Иве Андрића који је код аутора изворно насловљен „Његош као трагични јунак косовске мисли“, а код нас у изабраном одломку као „О Његошу, Косову и Црној Гори (Подсетник за једно актуелно стање)“. Текст нам нуди веома важне увиде које је једини наш нобеловац имао у вези са историјом српског народа, као и ставове које је овде изнео као нигде друго. Они који знају колико је писац био опрезан у ставовима о националној историји, свестан система у коме живи, знаће колико је овај текст драгоцен.

Нови број „Православља“ - новина Српске Патријаршије

У новом броју Православља, новина Српске патријаршије, од 15. јула 2019. године, читајте Апел Епархије рашко-призренске за помоћ угроженом народу на северу Косова и Метохије. О неким аспектима односа између српског и руског народа, везама између Српске и Руске Православне Цркве и црквеној кризи у Украјини можете прочитати разговор са Архиепископом верејским Амвросијем (Јермаковим), који је водио Николај Сапсај. О актуелним дешавањима у Украјини можете се информисати у тексту Епископа будимљанско-никшићког Јоаникија „Узроци и посљедице лажне аутокефалије у Украјини“; овај рад је представљен на конференцији „Кршење правâ верникâ у Украјини“ одржаној у Москви 29. маја 2019. године.

Јапански иконограф живописао у Финској

Музеј Финске Православне Цркве у Куопију организовао је изложбу радова сликара и наставника иконографија Петроса Сасакија, коме је пошло за руком да оснажи православни животопис у овој земљи. Петрос Сасаки је православни Јапанац, рођен 1939. године на острву Хушу. Завршио је богословску академију у Токију 1961, а 1964. отишао је у Атину да проучава уметност и овде остао до 1967. године. У Атини је срео финског студента Јована Сепелу (умро 2017.г.) и постали су пријатељи. Јован Сепеле је познат нарочито по томе што је превео велики број књига са грчког на фински. За ђакона је рукоположен 1967, а за свештеника у Грчкој у јуну 1972. године. Финац је казвао о свом пријатељу предстојатељу Финске Православне Цркве, архипископу Павлу (умро 1988.г.), ту је ободрио младог Јапанца да дођу у Финску да се ту даље бави иконографијом.

Дан Николе Тесле у Едмонтону

Дан Николе Тесле у Едмонтону
Дан Николе Тесле у Едмонтону
Дан Николе Тесле у Едмонтону
Дан Николе Тесле у Едмонтону

Градоначелик Едмонтона г. Дон Ивесон прогласио је 10. јул Даном Николе Тесле. Едмонтон је тако постао први град у Канади у коме ће 10. јул прослављати у част Николе Тесле. Тим поводом градоначелник Ивесон приредио је пријем за амбасадора Србије у Канади г. Михаила Папазоглуа и Његово Преосвештенство г. Митрофана, Епископа канадског.

Успех Камерног хора из Источног Сарајева

Успех Камерног хора из Источног Сарајева
Успех Камерног хора из Источног Сарајева
Успех Камерног хора из Источног Сарајева
Успех Камерног хора из Источног Сарајева

На престижном 37. Интернационалном фестивалу и такмичењу хорова у Превези у Грчкој, Камерни хор смера за црквену музику и појање Музичке академије Универзитета у Источном Сарајеву, под руководством диригента мр Рада Радовића, освојио је златну медаљу у главној категорији „А“- Мешовити хорови духовна музика; златну медаљу у „Г“ категорији- Програм по слободном избору; као и специјалну награду за најбоље извођење православне духовне музике (М. Тајчевић: Причасно), што је једина специјална награда по статуту такмичења.

Благо височке цркве

Благо височке цркве
Благо височке цркве
Благо височке цркве
Благо височке цркве

Удружење грађана „Височани и пријатељи“ Брчко, у сарадњи са Српском Православном Црквом - Црквеном општином Брчко, организовало је представљање књиге протојереја-ставрофора др Ранка Билинца „Благо височке цркве“(Издавач „Дабар“, 2019). Књига др Ранка Билинца представља, и тако је треба и читати, као још једну, оригиналну по приступу, потврду и доказ утемељен на непобитним и сачуваним историјским изворима о постојању и страдању Срба у предјелима гдје су они сада сведени, у бројном смислу, на ниво статистичке грешке.