Култура

Светска баштина Србије

Проф. др Дарко Танасковић, амбасадор Србије при Унеско, и др Марко Поповић, научни саветник Археолошког института у Београду, гостовали су у емисији Светска баштина Србије коју је репризно приказала Редакција за културу и уметност РТС, и говорили о културном наслеђу Србије које се налази на Унесковој листи баштине човечанства.

Иринеј Лионски: Против јереси - Разобличавање и побијање лажног знања

Иринеј Лионски (грчки Ειρηναίος της Λυών), али и Иринеј из Смирне (грчки Εἰρηναῖος ὁ Σμυρναῖος) ‚ рођен око 135, а преставио се око 202, Учитељ Цркве, Епископ у Лугдунуму у Галији (данас Лиону/Француској). Овај светитељ је један од најзначајнијих богослова 2. века и један од првих систематских богослова хришћанства. Красило га је широко и дубоко образовање - владање јелинском философијом и поезијом. Његови списи су у развоју ране Цркве и хришћанског богословља били столп, утвержденије и путоказ целокупном његовом потоњем развоју. Он је архиначалник и прецептор појма „Regula fidei“ („Правило вере“). Православни га прослављају 23. августа, римокатолици, евангелисти, англикани 28. јула.

Голубац, Царичин град, Градац приоритети у 2018.

Приоритетни задаци Републичког завода за заштиту споменика културе током ове године биће завршетак радова на Голубачкој тврђави, Царичин град, израда пројекта обнове Лазаревог града, наставак рада на живопису манастира Градац, као и ситне интервенције на Зејтинлику.

„Певање из вика“ зрело за Унескову листу

У националном регистру нематеријалног културног наслеђа, међу 27 елемената налази се и певање „из вика“. За старо, двогласно певање, сачувано највише у нововарошким селима заинтересовали су се и стручњаци па је жеља и намера Удружења за неговање традиционалног певања, да уз њихову подршку и помоћ, конкурише за упис на Унескову листу.