Култура

Листићи из прошлости Петра Костића

Листићи из прошлости Петра Костића
Листићи из прошлости Петра Костића
Листићи из прошлости Петра Костића
Листићи из прошлости Петра Костића

Са благословом Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја, у крипти храма Светог Саве на Врачару 8. фебруара 2018. године одржана је промоција књиге Листићи из даље и ближе прошлости Петра Костића, коју су приредили др Александра Новаков и др Урош Шешум.

Наука и уметност руку под руку

У петак, 9. фебруара 2018, у 19 сати, у Салону Народног музеја Зрењанин биће одржано предавање Александре Нинковић Ташић, председнице Образовно-истраживачког друштва „Михајло Пупинˮ, под називом „Наука и уметност руку под руку, Михајло Пупин и Урош Предић”.

Предавање је организовано у оквиру изложбе „Дакле, Ви сте тај Урош Предић?", на којој је један сегмент посвећен односу двојице великана, Пупина и Предића. Њихови путеви су се рано укрстили, а онда кроз дружења, сарадњу, међусобну подршку и уважавање то је прерасло у једно искрено пријатељство. На изложби је приказан и цртеж Михајла Пупина (власништво Народног музеја Зрењанин), на коме је познати научник приказао свог учитеља из Идвора. Био је тада ђак трећег разреда панчевачке гимназије, а исту школу је у то време похађао и Урош Предић.

Свечана хаљина кнеза Лазара

Кнез Лазар је у битку на Косову пољу, која се одиграла 1389. године, кренуо као војсковођа у оклопу. Када је погинуо, тело му је ослобођено оклопа и сахрањено у близини места битке. По тадашњој црквеној пракси, земни остаци нису дирани у наредне три године како би се завршио биохемијски процес у земљи. Након тога могло се приступити ексхумацији и преношењу покојника на жељено место. У овом случају, то је био манастир Раваница, који је кнез Лазар подигао са намером да ту буде његов маузолеј. Када je отворено место на коме је кнез сахрањен, нађено је цело тело - нетрулежно. Отада је кренуо култ кнеза Лазара као светог и он је од патријарха српског Данила III био канонизован. Када је царска поворка стигла натраг у Крушевац, мошти светога кнеза обучене су у свечану хаљину.

Владика славонски Јован посетио Министарство културе

У среду, 31. јануара 2018. године, Његово Преосвештенство Епископ пакрачко-славонски г. Јован посетио је минстара културе Републике Хрватске гђу Нину Обуљен Коржинек. У току састанка Преосвештени Владика предочио је предстојеће планове поводом представљања Библиотеке Епископије пакрачко-славонске у Лондону крајем новембра ове године.

Митровдан: Последњи сусрет патријарха Гаврила и владике Николаја

Сусрет два приватна позоришта са јасном тежњом да се кроз позоришну форму изузетни људи из српске историје приближе публици, овог пута два великана и омиљена припадника Српске Пправославне Цркве, свакако је новина на нашој сцени.

Последњи сусрет два изузетна српска духовника патријарха Гаврила Дожића и владике Николаја Велимировића на Митровдан 1946. године, у вили Вилхелма Краута, Немца, бившег логорског кувара, а по изласку из логора Дахау, тема је овог комада. После оспежних истраживања аутор и редитељ Братислав Петковић у овој камерној драми износи мало познате детаље из живота ових личности.

Ратник - часопис за војне науке, књижевност и новости

Ратник - часопис за војне науке, књижевност и новости
Ратник - часопис за војне науке, књижевност и новости
Ратник - часопис за војне науке, књижевност и новости
Ратник - часопис за војне науке, књижевност и новости

У Дому Војске представљена је књига „Библиографија Ратника часописа за војне науке, књижевност и новости“ аутора историчара проф. др Милоја Пршића у издању Медија центра „Одбрана“. Након промоције на 62. Сајму књига у Београду, то капитално библиографско дело представљено је и у свечаној сали некадашњег Ратничког дома, пред више десетина гостију, представника Министарства одбране и Војске Србије, Српске православне цркве, историчара и многобројних љубитеља књиге с историјском и војном тематиком.