Култура
Књижевни и духовни односи Русије и балканских земаља у 18. и 19. вијеку
16. Септембар 2016 - 10:15У оквиру трибине УКЦГ "Свободијада", која се одржава у Друштву црногорско-руског пријатељства "Свети Георгије" у Никшићу, у понедјељак 12. септембра 2016. године, представљен је зборник "Књижевни односи у Русији XVIII-XIX вијека: на материјалу руске и иностране архивске грађе".
Манфред Клаус, ”Атанасије Велики. Непоколобиви светитељ”
15. Септембар 2016 - 15:45Свети Атанасије Велики (гр. Αθανάσιος ο Μέγας), један је међу највећим и најзначајнијим Оцима Цркве Христове и Архиепископ Александрије у више наврата. Рођен је у време када се под царем Константином из локалног хришћанства стала образовати јединствена Црква, сучелио се овај неустрашиви борац за Христа са хетеродоксијом Арија и ушао у љути окршај за формулисану догму у Никеји 325.г. ”о једносуштности Бога Оца и Сина”. Свети Атанасије Велики је стајао у средишту теолошких сукоба у 4. веку по Христу. Био је и остао један од највећих ауторитета светоотачког учења и предања.
Мишљења о месту и улози светог Атанасија Великог у историји Цркве су подељена, односно оно што би се звало opinio communis не постоји. Отуда је, сходно намери аутора, био циљ да се представе различита мишљења о личности у контексту историје Цркве у 4. веку.
Српска војска на „Капији слободе“
15. Септембар 2016 - 10:46Једноставним речима: "Нога српског војника ступила је поново на земљиште његове отаџбине", описао је Арчибалд Рајс значај тешке и сурове, за Србију победоносне, битке која се пре сто година водила на Кајмакчалану.
Опорављена и реорганизована Српска војска нашла се на Солунском фронту у лето 1916. Претрпевши прва искушења по изласку на положаје, након победоносне Горничевске битке, њена Трећа армија стигла је пред планину Ниџе.
Стопама наших предака
12. Септембар 2016 - 14:09Деца подигла споменик крајпуташ славним прецима
Јединствени концептуални пројекат који кроз рад са талентованом децом, на едукативан и практичан начин обрађује тему наше традиције, језика, писма, вере православне, са посебним освртом на истoријски период Првог светског рата и боравак наше војске и народа на острву Крфу од 1916 до 1918 године. Пројекат са благословом Његове Светости Патријарха српског Господина Иринеја води и реализује званично гласило СПЦ за децу Светосавско звонце. Од 2012. године до сада, у њему је узело учешћа преко 250 најталентованијих ђака основних и средњих школа из читавог региона: Србије, Републике Српске, Федерaције БиХ и Црне Горе.
Представљен Зборник о Светом Јовану Владимиру
12. Септембар 2016 - 11:29
Промоција Зборника о Светом Јовану Владимиру, издавачког подухвата Митрополије црногорско-приморске у част обиљежавања хиљадугодишњице од упокојења тог владара, одржана је 8. септембра у крипти Храма Христовог Васкрсења у Подгорици. О три тома ове едиције говорили су митрополит Амфилохије, историчар др Васиљ Јововић и приређивач ове „Светигорине“ капиталне едиције протојереј Гојко Перовић, ректор Богословије Светог Петра Цетињског.
Игнатије Марковић, „Богословија Светог Саве“, изд. Богословије Светога Саве, Београд 2016, стр. 424.
9. Септембар 2016 - 15:34Заслугом нашег црквеног историчара мр Игнатија Марковића добили смо изузеттно дело које нам говори о најстаријој школи у Србији, Богословији Светога Саве. Школу је основао Доситеј Обрадовић још 1810. године и довео образованог и ученог професора Викентија Ракића који је до тада боравио у Трсту. Школа је, нажалост, са пропашћу устанка престала да ради, али ју је 1836. године обновио Митрополит Петар Јовановић и од тада па надаље она ће имати изузетну улогу у просвећивању нашег народа и широк спектар духовно-културног зрачења.
На самом почетку ћемо наићи на предисторију Богословије Светога Саве која је била прва средња школа устаничке Србије. То је била Доситејева и Викентијева Богословија од 1810. до 1813. године. Србима су били потребни образовани свештеници, монаси, учитељи за предстојећи национални и духовни преображај. О томе сведочи прота Матија Ненадовић описијући школу у своје време.