Култура
Опело пјеснику Јовану Дучићу
9. Новембар 2013 - 13:45У Херцеговачкој Грачаници епископ Григорије, уз саслужење свештеника Саборног храма, служио је помен пјеснику Јовану Дучићу. Помену су присуствовали учесници „Дучићевих вечери поезије“, бројни грађани, као и представници Града Требиња, на челу са градоначелником Славком Вучуревићем. У галерији Херцеговачке Грачанице, након помена, јереј Дражен Тупањанин је отворио изложбу фотографија Божидара Витаса под називом „1700 година од Миланског едикта“. У наставку програма, пјесник Рајко Петров Ного надахнуто је бесједио на тему „200 година од рођења Петра II Петровића Његоша“. У програму су учествовали и глумци Небојша Кундачина и Биљана Ђуровић, гудачки квартет Академије умјетности из Бања Луке и Хор Херцеговачке Грачанице.
Владикa Григоријe: Андрићев поглед на Херцеговину
7. Новембар 2013 - 11:16Иво Андрић из својих путовања по Херцеговини највише памти свјетлост, камен и споро, готово непримјетно протицање времена. По свјетлости се најбоље сјећа Херцеговине, свјетлости која сија и прожима све и налази се „у осмеху људи, на лицима младића и девојака у предвечерњој шетњи“. Она се прелама као златан, немиран одбљесак у чаши мостарске жилавке. Свјетлост је, по Андрићу, узрок што је овдје, у Херцеговини, човјек способан за живот, храброст и ведрину; због ње има „смисао за меру и стваралачки рад“.
Камен је за Андрића други симбол Херцеговине. Симбол постојаности–грађевина, али и људских живота, симбол трајања. Камен памти дуже и више од људских покољења; у њему је сабијена и сачувана историја – за оне који умију да је читају из „људском руком обрађеном и од употребе излизаном камењу некадашњих градова и здања“. Из камена се може одгонетнути историја једног „бившег града“, као што то писац чини „На камену, у Почитељу“. На почитељском камену споро и лијено протицање времена у једном тренутку се потпуно зауставља, а вријеме и простор се стапају у једно. „Избледео је у бело-модром жару језичак небеске ваге. Ни знака ни бројке, ни писма ни гласа. Не зове се никако, не означава ничим и не бележи нигде оно што казује овај тренутак на камењу, међу камењем, под зенитским сунцем. Дан нема имена, време нема мере, свет је изгубио границе. У савршеној равнотежи мирују тасови постојања и непостојања.“
О Његошу и његовом учитељу Симу Милутиновићу Сарајлији
31. Октобар 2013 - 15:05Поводом обиљежавања 200-година од рођења Петра II Петровића Његоша Црквени одбор никшићког села Драговољићи организовао је у суботу 26. октобра 2013. у тамошњем Парохијском дому трибину под називом “Његош и Сима Сарајлија“.
Српска Православна Црква на Међународном сајму књига
23. Октобар 2013 - 20:30На 58. Међународном сајму књига који се одржава од 21. до 28. октобра у Београду своја издања ће представити и Српска Православна Црква. И ове године штанд Српске Православне Цркве налази се у Хали 1 (први прстен) Београдског сајма.
Штандови Издавачке фондације Српске Православне Цркве и Епархија наше Цркве налазе се у сали 4. Најважнија издања наше Цркве у овој и предходној години можете се упознати на нашем сајту у рубрици НОВА ИЗДАЊА.
Традиционалне Цркве и верске заједнице уз Фајгеља
22. Октобар 2013 - 8:00
Подршку уређивачкој одлуци директора КЦНС Андреја Фајгеља поводом студентског рада који представља разапетог Исуса дали су представници Српске Православне Цркве, Римокатоличке цркве, као и Исламске заједнице Србије, а њихове изјаве преносимо у интегралном облику.
- Његово Преосвештенство Владика Иринеј бачки рекао је, између осталог, за Новине новосадске како подржава одлуку директора Културног центра Андреја Фајгеља да уклони рад разапетог Исуса са новцима који „несумњиво вређа верска осећања и убеђења огромне већине Новосађана, у првом реду Хришћана – православаца, католика и протестаната”. Његову комплетну изјаву можете прочитати у одвојеном тексту .