Култура

Грчкој враћено дванаест украдених светиња

Грчка је недавно добила назад из Уједињеног Kраљевства дванаест украдених грчких православних икона. Непроцењива верска уметничка дела украдена су 2005. године из манастира Успења Пресвете Богородице Високос, који се налази у близини села Калута у општини Загори у Епиру. Иконе су враћене прошлог месеца, јавља грчко Министарство културе, а преносе грчке новине Сити Тајмс.

Манастир Петковица

Манастир Петковица
Манастир Петковица
Манастир Петковица
Манастир Петковица

Бисер српске духовности, манастир Петковица која датира из 16. века, пролазећи тешке дане страдања и рушења, данас изгледа велелепно. Монашки живот је обновљен после 280 година доласком игуманије Антонине (2001.) и сестринства.

Филигранска нит као принос Богу

Филигранска нит као принос Богу
Филигранска нит као принос Богу
Филигранска нит као принос Богу
Филигранска нит као принос Богу

Горан Ристовић, познат и као Покимица, савремени је лингвиста, уметник и један од светски признатих мајстора филиграна. Живи и ради у Краљеву. У разговору  за Жички благовесник приближава тему о филиграну као врсти приноса Богу кроз уметност.

Дигитална реконструкција светиња на Косову и Метохији

Документарни серијал „Филмских новости” представиће јавности 189 локација на КиМ на којима постоје или су се налазиле цркве и манастири, а изглед храмова којих више нема биће потпуно дочаран графичком анимацијом.Како изгледају српске светиње на Космету данас, али и како су изгледале оне које су нажалост порушене, моћи ће ускоро да виде гледаоци широм Србије. Захваљујући документарном серијалу „Српске светиње на Косову и Метохији” у продукцији „Филмских новости”, чије је снимање после две године недавно завршено, јавности ће бити приказано читаво православно наслеђе у јужној покрајини.

Рестаурација оргуља у Нотр Даму ће трајати четири године

Почели су радови на обнови и рестаурацији симфонијских оргуља које се налазе у најзнаменитијој париској цркви Нотр Дам, уништеној у пожару у априлу прошле године.У пожару који је захвати познату париску катедралу оргуље нису биле захваћене пламеном, те су претрпеле релативно мала оштећења од воде током гашења пожара. Ипак, драгоцени инструмент је био прекривен оловном прашином, а поједини делови су оштећени због изузетно високих температура.

Упркос корони настављени радови на обнови Хиландара

Четворочлани стручни тим Покрајинског завода за заштиту споменика културе вратио се из Хиландара по окончању прве овогодишње кампање конзерваторских радова која је, због епидемиолошких разлога, уместо уобичајена два и по месеца трајала свега 25 дана. Подсетимо, одмах након што је у марту 2004. године Света царска српска лавра тешко пострадала у пожару, сликари-конзерватори Завода, дуборесци, позлатари и техничари за уметничку обраду дрвета укључени су у обнову манастира. У последње три године њихов фокус је на мобилијару главног хиландарског храма, Милутинове цркве, једне од најлепших и најмонументалнијих грађевина на целој Светој гори, тако да је по завршетку рестаурације и конзервације Часне трпезе са киворијумом отпочео посао на ревитализацији тронова – Тројеручице, Светог Николе и Света Tри Jерарха.