Култура

Уместо воштанице Слободану Стојановићу


СЛОБОДАНУ СТОЈАНОВИЋУ
 

Ако сам већ морао отићи
И заборавити где сам се родио
Заборавићу и где сам проходао и проговорио
Заборавићу и стазе и небо
Двориште и цвет
Цео трулежни свет...
Али како да заборавим најбољег друга
И пса?
Чујеш ли оче, рекох,
Заборавили смо пса...
Остао је на ланцу свезан.
Заборавио сам свога пса...
И шта ће сад с њим да се деси?
Заборавио сам да загрлим,
Да одвежем Леси.

Летопис: Злочин у селу Велика

На данашњи дан, 28. јула 1944. године, догодио се покољ у селу Велика. То је  назив на монструозан злочин који су починили припадници злогласне нацистичке СС јединице Принц Еуген, потпомогнути са муслиманима из јединице Скендербег из сјевероисточних дијелова Црне Горе и Космета. Убијено је најмање 500 становника овог планинског села, од чега је било 118 дјеце млађе од 12 година. Овај злочин је имао геноцидне размјере, јер број страдалих у овом покољу и број становника села Велика, недвосмислено говори да су зликовци имали план да ово село тотално униште и истријебе српски живаљ из њега. Тако да је село Велика због овог ужасног покоља понијело неславну титулу једног од најстрадалнијег села у Европи за вријеме Другог свјетског рата.

Света Софија у Цариграду кроз историју

Храм Свете Софије постао је кулминациони архитектонски тренутак и на њему се одразило стање у Византији у VI веку. Од тог тренутка, име Свете Софије нераскидиво је повезано са судбином Источног Римског царства, све до његове пропасти средином XV века. Константинопољска Света Софија – смелост њених димензија, хармонија делова, чврстина и, упоредо с тим, необична лакоћа, а такође и огромна, плитка купола, очигледно показују високе домете старе византијске уметности која  је раскошну спољашњост и истанчану духовност објединила у јединстваени уметнички систем – строго канонски, проникнут духом свечаног и тајанственог церемонијала. Духовно блаженство и савршенство небеског света одражавали су се у сјају  и свечаном карактеру, у злату и мермеру, у живописности и блистању. Упоредо с тим, та раскош и свечани карактер изузетно су одговарали укусу богатог двора, који је био велики познавалац уметности.

Хиљадугодишњи крст пронађен у Пакистану

Налаз потврђује присуство древног хришћанства у том региону

Три истраживача Балтистанског универзитета, на челу са продеканом Мухамадом Каном, пронашли су прошлог месеца огроман мермерни крст у подножју планине Каракорум, у пакистанском селу Кавардо. Процењује се да је крст стар преко хиљаду година. Ово потврђује присуство древног хришћанстава у земљи која је касније постала претежно исламска.

Међународна духовна академија „Свети Јевстатије Превлачки”

Манастир Светога архангела Михаила на Михољској превлаци и Међународна духовна академија Свети Јевстатије Превлачки организоваће од 26. до 28. јула 2020. године интернет симпосион на тему Хришаћанин у време пандемије. Учествују еминентни предавачима из Русије, Србије и Црне Горе. Предавања можете пратити уживо путем YouTube канала – Манастир Михољска превлака у терминима од 13 часова у недељу и у термину од 18 часова у понедељак и уторак. Интернет симпосион ће отворити Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије - програм.

Звуци појања у Аја Софији пре 15 векова

Хор из Портланда „Капела Романа” (Cappella Romana), који се сматра једним од најважнијих на свету, и Станфорд Универзитет одлучили су да потраже и пронађу кључ мистерије и величанства византијске музике која се успињала до највише тачке куполе Аја Софије. Након дугогодишњег истраживања, анализирања и проучавања акустике, архитектуре, византијске историје, еволуције византијске музике и сведочења, Станфорд Универзитет и „Капела Романа” оживели су – са највећом могућом тачношћу начина који се чуло – појање у Аја Софији пре 1500 година, објављено је у чланку iefimerida.gr. Пројекат је спроведен 2016. године.