Наука

Епископ др Јован (Пурић): О проблему духовне неосетљивости у савременом свету и међу данашњим хришћанима

У вези са питањем ”културе егоизма”, односно ”антропологије егоизма” или индивидуалистичког егоцентризма, стоји и један врло важан проблем са којим се суочава Црква данас, а то је проблем духовне осетљивости и неосетљивости међу самим хришћанима, удовима Тела Христовог.

Срби у Угарској (1848–1918)

Срби у Угарској (1848–1918)
Срби у Угарској (1848–1918)
Срби у Угарској (1848–1918)
Срби у Угарској (1848–1918)

Научни скуп на тему „Срби у Угарској 1848–1918: Од Мајске до Велике народне скупштине” отворен је 2. новембра 2018. године у свечаној дворани Матице српске. Учеснике скупа су поздравили Његово Преосвештенство Епископ бачки г. Иринеј, председник Покрајинске владе г. Игор Мировић, председник Скупштине Града Новог Сада г. Здравко Јелушић и проф. Драган Станић, председник Матице српске.

Међународна комисија за англиканско-православни богословски дијалог

Саопштење
Ларнака, Кипар 1320.10.2018.

У име Тројединог Бога, по благослову и уз руковођење наших Цркава, Међународна комисија за англиканско-православни богословски дијалог састала се у Ларнаки, на Кипару, од 13. до 20. октобра 2018. године како би наставила разматрања везана за екологију и за питања о крају и окончању живота. У име Кипарске Цркве домаћин скупа био је Његово Високопреосвештенство митрополит китионски Хризостом. Комисија изражава дубоку благодарност Високопреосвећеном на широкогрудој дарежљивости и топлом гостопримству.

Лексикон светих и библијских личности

(Lexikon der Heiligen und biblischen Gestalten),Legende und Darstellung in der bildenden Kunst,von Hiltgard L. Keller, Reclam Verlag, Stuttgart 2018.

Овај лексикон жели да нам олакша увид у област хришћанске иконографије и символике у којој се одсликава спој фолклора и народног предања, а првенствено Старога и Новога Завета у ликовној уметности. Не само посетилац,  већ и уметнички васпитач и студент уметности жели да продре у предметно благо тог изображеног универзума цркава и музеја. Без познавања оригиналног споја, без познавања библијског смисла и контекста хришћанска уметност остаје неразумљива. За сазнавање није предуслов само познавања текстуалног извора, већ и циклични спој сцена Старога и Новога Завета, као и средњовековних примера пророчанстава и испуњења. Символичан језик изображења у катакомбама, као и на  ранохришћанским саркофазима чине примере који су се он кроз столећа мењао и чије је разумевање и тумачење из данашње перспективе неопходно. Циљ овог лексиона није, дакле, само да љубитељима и историчарима уметности понуди кључ за разумевање првенствено западне уметности, већ да понуди и историјски, теолошки, и црквеноисторијски приручник.

Нови доктор теолошких наука

Нови доктор теолошких наука
Нови доктор теолошких наука
Нови доктор теолошких наука
Нови доктор теолошких наука

Докторску дисертацију под насловом Однос духовних и световних власти у доба иконоборства у Византији јереј Живко Илић одбранио је 25. октобра 2018. године у великом амфитеатру Православног богословског факултета Универзитета у Београду пред трочланом комисијом у саставу: епископ др Атанасије (Јевтић), професор емеритус Православног богословског факултета Универзитета у Београду (председавајући комисији), протојереј-ставрофор др Радомир Поповић, редовни професор Православног Богословског факултета Универзитета у Београду (ментор), др Радивој Радић, редовни професор Филозофског факултета Универзитета у Београду.

Промоција Сабраних дела о. Георгија Флоровског

Промоција Сабраних дела о. Георгија Флоровског
Промоција Сабраних дела о. Георгија Флоровског
Промоција Сабраних дела о. Георгија Флоровског
Промоција Сабраних дела о. Георгија Флоровског

Библиотека Српске Патријаршије, као овогодишњи организатор штанда Српске Православне Цркве на 63. Међународном сајму књига у Београду, приредила је 23. октобра 2018. године промоцију Сабраних дела о. Георгија Флоровског у сали „Иво Андрић“.

Промоцију је отворио директор Библиотеке Српске Патријаршије др Зоран Недељковић који је истакао значај мисли и личности о. Георгија Флоровског и присутнима скренуо пажњу на „изузетан издавачки подухват Одбора за просвету и културу Епархије пожаревачко-браничевске“ због кога је посебну захвалност изразио епископу Игнатију Мидићу.