Теслин рођендан Дан науке у Републици Српској

Чувајући и поштујући значај и улогу српских великана у свету, кроз целу историју нашег народа, Владика источноамерички Иринеј, као Србин рођен у Америци и као човек који изузетно води бригу о српском имену у Америци, подржао је молбу Републици Српској о проглашењу Дана науке у Републици Српској. Тако и много година боравећи на трону Митрополије аустралијско-новозеландске, епископ Иринеј је активно подржаваo рад тамошњег Теслиног научног друштва у Перту, као и формирање новог Теслиног друштва у Сиднеју.

Наиме, Меморијално друштво Тесла (ТМД), из Њујорка, на челу са др Љубом Вујовићем, а чији је дугогошињи члан Управног одбора епископ Иринеј, званично је упутило писмо институцијама Републике Српске, са предлогом да се Теслин рођендан, 10. јул, прогласи за национални Дан науке у Републици Српској. Сличан предлог, почетком 2010. године, упућен је, такође од стране њујоршког Меморијалног друштва Тесла и у институције Републике Србије, што је на свеопшту радост, прихвећен и спроведен у дело.

Република Српска, у којој живи преко милион становника, од којих је већина српске националности, који чувају успомену на имена великих Срба у свету, заслужује и на одређен начин има обавезу за усвајање једног оваквог предлога. Да је Епископ Иринеј, чувар српског наслеђа у Америци и свету, сведочи и чињеница да је управо на његову иницијативу, 23. јануара 2006. године, у Саборној Цркви у Београду, по први пут од опела, одслужен парастос Тесли. Преосвећени владика Иринеј, тада јеромонах, у то време обављао је улогу референта Светога Архијерејског Синода Српске Православне Цркве за међуверске и међународне послове.
 
Од тада, парастос се редовно служи сваке године. -Како Теслино кремирање није било по његовој жељи, већ по одредби Саве Косановића, његовог сестрића и наследника, парастос је тада, а од тада и редовно, било могуће служити, подсећају чланови ТМД.

Његово Преосвештенство Епископ источноамерички г. Иринеј става је да овакав предлог има своју историјску и националну поткрепљеност и нада се да ће институције Репубике Српске имати слуха и добре воље за усвајање овог предлога, што би показало, да српски народ, ма где живио, кад год живео, не заборавља своје великане, на шта нас и владика Иринеј често подсећа, напомињући да је  удаљеност земаља, ништа више него само пука географија, а да смо ми сви ту, окупљени једни око других, сабрани на Једном Дискосу. Уздајући се у позитивно решење оваквог захтева, Епархија источноамеричка остаје благодарна како самим предлагачима, тако и институцијама Републике Српске.

Јеромонах Максим (Илић)

***

Никола Тесла (Смиљан, 10. јул 1856 — Њујорк, 7. јануар 1943) био је српски и амерички проналазач, инжењер електротехнике и машинства и футуриста, најпознатији по свом доприносу у пројектовању модерног система напајања наизменичном струјом.

Најзначајнији Теслини проналасци су полифазни систем, обртно магнетско поље, асинхрони мотор, синхрони мотор и Теслин трансформатор. Такође, открио је један од начина за генерисање високофреквентне струје, дао је значајан допринос у преносу и модулацији радио-сигнала, а остали су запажени и његови радови у области рендгенских зрака.

Његов систем наизменичних струја је омогућио знатно лакши и ефикаснији пренос електричне енергије на даљину. Био је кључни човек у изградњи прве хидроцентрале на Нијагариним водопадима.

Преминуо је у својој 87. години, сиромашан и заборављен.

Једини је Србин по коме је названа једна међународна јединица мере, јединица мере за густину магнетног флукса или јачину магнетног поља — тесла.

Никола Тесла је аутор више од 700 патената, регистрованих у 25 земаља, од чега у области електротехнике 112.

Извор: Епархија источноамеричка