Токио: Конференција о светима Николају Јапанском и Инокентију Московском
Током боравка Високопреосвећеног митрополита волоколамског Илариона Токију 8. новембра 2017, у Амбасади Руске Федерације у Јапану одржана је међународна научна конференција „Свети Николај Јапански и Инокентије Московски: култура народа Русије, Јапана и Америке“, посвећена обележавању 220-годишњице рођења Светог Инокентија (Венијаминова), митрополита московског и коломенског, апостола Сибира и Америке, духовног наставника равноапостолног Николаја Јапанског.
Скуп је поздравио руски амбасадор у овој земљи Е.В. Атанасијев. Скупу се обратио митрополит волоколамски Иларион предавањем „Равноапостолни Николај Јапански и светитељ Инокентије Московски – светитељи који повезују народе“. Митрополит је истакао да је Свети Инокентије провео 40 година апостолског служења и да је проповедао 24-годишњем јеромонаху Николају (Касаткину) како да усмерава своје напоре како би његова мисионарска служба у Јапану имала плодове.
Свети Инокентије је започео свој мисионарски рад 1823. године. Будући још ожењени свештеник, Јован Венијаминов се није бојао напора и опасности и заједно са породицом кренуо је на северноамерички континент ради просветљења тамошњих житеља, и Господ је наградио не само његову породицу децом, него и десетинама хиљада духовне деце просвећених у светој Христовој вери.
Проповедајући јеванђеље међу малим народима, он је истовремено изучавао њихов језик и културу, идентитет и етичка и верска схватања. У том циљу он је на основу ћирилице створио алеутску азбуку, саставио и објавио први алеутски буквар, изградио основе граматике тог језика и чак на њега превео Јеванђеље, катихизис и најчешће молитве и црквене песме. После смрти своје супруге протојереј Јован је 1840. године примио монашки постриг са именом Инокентије и епископски сан, па је и даље служио делу просвећивања народа Камчатке, Алеутских острва, Северне Америке, Јакутије и Хабаровске области. Скоро пола века Светитељ Инокентије је провео као апостолски проповедник у суровим условима Севера, спојеним често са опасностима по живот.
Имао је 70 година када је постављен на московску епископску столицу, но и ту није заборавио мисионарење. Благодарећи подршци и старању овог светитеља, 1870. године основана је Јапанска православна духовна мисија на челу са архимандритом Николајем (Касаткином), будућим равноапостолним светитељем. Исте те године настојањем митрополита Инокентија основане су епархије: Јакутска и виљнујска, Алеутска и аљаска.
Борио се и око оснивања посебне јапанске епархије и око избора за епископа архимандрита Николаја Касаткина, но само неколико месеци пре тога скончао је 1879. године.
Рад на проповедању био је апсолутни приоритет Светог Николаја, казао је митрополит Иларион и додао „Светитељ Николај је предузимао све могуће и немогуће напоре како би сами Јапанци изградили свој духовни свет, своју Цркву. У том његовом настојању битна је била улога мисионарске школе светитеља Инокентија ( Венијаминова).“
Митрополит је завршио своје излагање речима патријарха московског и све Русије Сергија (Страгородског), који је својевремено такође проповедао у Јапану: „Православље је сâмо хришћанство у својој његовој пуноти и једноставности... Као дар неба, а не људског разума, она је изнад света и није ограничена њиме, него хоће да препороди сав свет. Отуда, и овде на Истоку православље може ући у националну свест како је могло ући у Европи. А исто тако, да постане стварно јапанском вером као што је постало у Европи вером грчког, руског и других народа, а да се притом није помутила његова првобитна чистота.“
Предавања о овим двојици светитеља одржали су и предстојатељ Јапанске Аутономске Православне Цркве митрополит токијски и свег Јапана Данило, архиепископ сендајски Серафим, ректор Николо-угрешке духовне семинарије игуман Јован (Рубин), свештенослужитељи Јапанске Цркве, научни сарадници и предавачи на Институту Далеког истока Руске академије наука, Токијског универзитета страних језика, Института азијских и афричких земаља при Московском државном универзитету.
За учеснике и госте конференције приказан је филм митрополита Илариона „Православље у Јапану“, титлован на јапанском језику.
Извор: Московска Патријаршија (превод - Информативна служба СПЦ)