Торжествена прослава великих јубилеја

Торжествена прослава великих јубилеја
Торжествена прослава великих јубилеја
Торжествена прослава великих јубилеја
Торжествена прослава великих јубилеја

Са благословом Његове Светости Архиепископа пећког, Митрополита београдско-карловачког и Патријарха српског г. Иринеја, Центар за истраживање православног монархизма прославио је славу, Свете равноапостолне цара Константина и царицу Јелену на Православном богословском факултету Универзитета у Београду у недељу 20. маја (2. јуна) 2013. године.

Центар се овим прикључио торжественој црквено-државној прослави 1700 година од доношења Миланског едикта, али и обележавању: 900-годишњице рођења Светог Симеона Миртоточивог (Великог жупана Стефана Немање), 800-годишњице од престављења Свете краљице Тамаре Грузинске, 400-годишњице зацарења светородне династије Романова и 200-годишњице од рођења владике Петра II Петровића-Његоша.

Центар за истраживање православног монархизма делује под духовним покровитељством Његовог Преосвештенства Епископа Митроплије аустралијско-новозеландске г. Иринеја и под високим покрововитељством Његовог Краљевског Височанства Кнеза Александра Карађорђевића.

Ова врло успела манифестација је увеличана и личним присуством и учешћем или званичном подршком у виду поздравних писама, Епископа Митроплије аустралијско-новозеландске Иринеја; Епископа ремезијанског Андреја; Његовог Краљевског Височанства Престолонаследника Александра Карађорђевића; принца Карла Владимира Карађорђевића, принцезе Катарине Карађорђевић; принцезе Бригите Карађорђевић и принца Давита Багратион-мухранског Батонишвилија од Грузије, као и представника Војске Србије и јавног и културног живота Србије.

Како и доликује, прослава је отпочела литургијским слављем у капели Светог апостола и јеванђелистеа Јована Богослова при Православном богословском факултету, којој је началствовао духовни покровитељ центра Епископ Митроплије аустралијско-новозеландске Иринеј,уз саслужење Епископа ремезијанског Андреја, протојереја-ставрофора др Владимира Вукашиновића, професора на Богословском факултету, јереја Василија Војводића, секретара Богословског факултета, јереја Бошка Р. Маринкова, председника Одбора за културу, јеромонаха Јелисеја (Вујовића), протођакона Немање С. Мрђеновића, директора Центра, јерођакона Прокопија (Тајара), ђакона Хаџи Ненада М. Јовановића, председника Одбора за хералдичке и генеалошке студије, као и других свештеника и ђакона.

Евхаристијска радост је овом приликом увеличана и чињеницом што је  владика Иринеј у свештени ђаконски чин рукоположио Срећка Живановића, новог клирика Митрополије аустралијско-новозеландске.

Владика Иринеј је произнео пригодну пастирску светоконстантиновску омилију, а у наставку је Епископ ремезијански Андреј, у препуној факултетској капели, пресекао славски колач и освештао кољиво поводом наше Славе. Поред великог броја верника, присуствовалили су и принц Карл Владимир и принцеза Бригита Карађорђевић.

После службе у фоајеу Факултета је отворена изложба изабраних хералдичких, вексилолошких и других радова нашег Одбора за хералдичке и генеалошке студије. Отварање изложбе је отпочело пригодним словом Ч ђакона Хаџи Ненада М. Јовановића.

Потом је свима посебну част указао и Његово Краљевско Височанство Престолонаследник Александар, који је, у пратњи принцезе Катарине Карађорђевић, поздравио домаћине и госте на прослави изневши и своју визију о природи монархије, каква је Србији потребна у XXI веку, чиме је изложба и отворена.

У амфитеатру Факултета је уприличена пригодна светоконстантиновска академија. Знаменити мушки хор ''Преподобни Рафаило Банатски'' из банатског Петровграда отпочео је програм појањем васкршњег тропара и химне Србије, што су сви присутни поздравили стојећи и молитвено учествујући.

Програмом је руководио отац Бошко Р. Маринков, који је најаве обогатио и својом медоточном богољубивом и отачаствољубивом поезијом, а у скалду са свештеним поводом.

Угледним званицама и гостима, у име Факултета, као домаћина, обратио се др Владимир Вукашиновић, професор при катедри за Литургику. Он се, између осталог, не без сете, присетио времена када је чак и тајно уношење фотографија Престолонаследника Александра преко југословенске границе представљало чин  не без ризика.

Директор Центра протођакон Немања С. Мрђеновић је сабране упознао са историјатом, структуром и методама рада Центра, посебно стављајући акценат на личност и огромне заслуге и идеолошки утицај, који је оставио покојни Небојша М. Крстић, зачетник Центра за истраживање православног монархизма.

У наставку је ђакон Хаџи Ненад М. Јовановић прочитао поздравна писма, која су благоизволели упутити Високи покровитељ Центра Његово Краљевско Височанство кнез Александар Павлов Карађорђевић од Србије и Југославије и Његово Краљевско Височанство принц Давит Багратион-мухрански Батонишвили од Грузије.

Овом приликом је, свакако, на све присутне нарочит утисак оставило предавање Владике ремезијанског Андреја, који је детаљно и студиозно обрадио тему православног монархизма, посветивши га, претходно, значајним јубилејима: Миланском едикту, рођењу Светог Симеона Мироточивог, престављењу свете краљице Тамаре Грузинске и зацарењу светородне царске династије Романова.. Једнако је упечатљиво и делотворно било учено излагање пуковника  доц. др Борислава Д. Гроздића, професора при катедри за Војну етику на Војној академији Универзитета одбране, на тему христољубивог војинства са хришћанско-етичког становишта и кроз призму светоконстантиновског наслеђа.

Отачаствољубиве душе на овој манифестацији је посебно разгалио наступ народног гуслара Влада Руња, који је отпевао одељак из Горског вијенца, чиме смо се пригодно подсетили да је ово и јубиларна 200-годишњица од рођења Пустињака Цетињског и највећег песника српскога имена и језика.

При свршетку програма угледницима и заслужнима уручени су пригодни дарови и признања. Тако је духовном покровитељу Центра, Епископу Митрополије аустралијско-новозеландске Иринеју, у знак безграничне благодарности за све његово очинско старање и љубав, уручен владичански портрет, дело иконописца Рада М. Павловића.

Као символични поклон, у знак захвалности и поштовања, Престолонаследнику Александру уручена је икона светог равноапостолног цара Константина Великог, рад београдског иконописца Вукашина Делића. Владики Андреју је уручена Захвалница Центра у знак благодарности за постигнуто на пољу сведочења идеје православног монархизма. Принцу Карлу Владимиру Карађорђевићу скромна, али искрена благодарност изражена је Захвалницом Центра. Захвалницама су награђени и Александар О. Ђурђев, саветник градоначелника Града Новог Сада за Дунавску стратегију и шеф одборничке групе Треће Србије у Скупштини Града Новог Сада, као и Срђан Станишић, шеф Кабинета Његовог Краљевског Височанства Кнеза Александра Павловог Карађорђевића.

Уз то, свима поменутим нашим доброжелатељима уручене су и књиге, које су плод рада на пољу истраживања нашег Центра, а које потписују наши уважени сарадници и саборци: јереј Бошко Р. Маринков, протођакон Немања С. Мрђеновић, ђакон Хаџи Ненад М. Јовановић и Александар В. Бачко.

Извор: czipm.org

Торжествена прослава великих јубилеја
Торжествена прослава великих јубилеја
Торжествена прослава великих јубилеја
Торжествена прослава великих јубилеја
Торжествена прослава великих јубилеја
Торжествена прослава великих јубилеја
Торжествена прослава великих јубилеја
Торжествена прослава великих јубилеја