Торжествено прослављен празник Светог великомученика Димитрија у Никшићу

Торжествено прослављен празник Светог великомученика Димитрија у Никшићу
Торжествено прослављен празник Светог великомученика Димитрија у Никшићу
Торжествено прослављен празник Светог великомученика Димитрија у Никшићу
Торжествено прослављен празник Светог великомученика Димитрија у Никшићу

Његово Преосвешенство Епископ будимљанско-никшићки г. Јоаникије началствовао је, на празник Светог великомученика Димитрија, у недјељу 8. новембра 2015. године, светом архијерејском Литургијом у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу. Саслуживало је бројно свештенство и монаштво Епархије будимљанско-никшићке. Након читања светог Јеванђеља ријечима бесједе бројним вјерницима, сабраним у празничном богослужењу, обратио се протојереј-ставрофор Драган Крушић, говорећи о животу великог угодника Божјег Светог Димитрија.

„Данас, драга браћо и сестре, саборно прослављамо великог угодника и светитеља Божјег великомученика Димитрија Мироточивог Солунског. Слави га цјелокупна хришћанска васељена, славимо га и ми торжествено овдје у Никшићу, у Саборном храму Светог Василија Острошког Чудотворца, служећи Свету Архијерејску Литургију заједно са нашим Епископом будимљанско-никшићким Јоаникијем, иштући молитвено заступништво од Васкрслог Господа и Његовог угодника Светог Димитрија“.

„Овдје, на овом парчету светосавске земље Епархије будимљанско-никшићке,„старе земље Херцегове, Светог Саве дједовине“, у древном граду Оногошту имамо много разлога да се сјетимо животописа Светог Димитрија, великог Светитеља и Чудотворца Божјег, када знамо да у Никшићу у мјесту Попи, недалеко од жељезничке станице, и данас постоје остаци, зидине гдје је био манастир Светог великомученика Димитрија. Ми Никшићани не смијемо заборавити ни то да је ту био дворац Немањића, а што потврђују раније поменути стихови. У том дивном манастиру посвећеном великомученику Димитрију је столовао Свети отац наш Василије“, казао је о. Драган.Он је подсјетио да је Свети Димитрије рођен у Солуну, измољен од Бога као јединац син од благочестивих родитеља. Отац му бјеше војвода солунски и управљаше градом Солуном, а послије упокојења оца му тај војводски чин и звање прешао је на Димитрија. Злочестиви цар Максимијан, научен силом нечастивог духа, наредио му је да се бори против хришћана, да их прогони и убија.
„Димитрије, као онај који је био испуњен страхом Божјим, васпитан у вјери хришћанској да зна за живог и истинитог Бога, није могао никако да послуша ту цареву наредбу, већ, насупрот томе, храбро крену у проповијед вјере хришћанске и неустрашиво, како приличи ономе који је наоружан силом Божјом, силом Светог и животворног Духа Божјег, поче јавно да проповиједа Јеванђеље и име Божје у граду Солуну“.

„Злочестиви цар Максимијан одлучи да пође у Солун. Свети Димитрије иступи пред цара и рече му да се он клања Живом и Истинитом Богу, а не лажним боговима и идолима, да се клања Творцу видљивог и невидљивог свијета, Творцу неба и земље, Творцу нас људи, а не идолима који су дјело и творевина људи. Разјарен оваквим исповиједањем вјере Христове цар нареди џелатима да Светог Димитрија ставе у тамницу гдје, послије неколико дана, нађоше овог угодника Божјег, обасјаног свјетлошћу Тросунчаног Бога Оца и Сина и Светог Духа, како клечи и своје молитве приноси Господу. Џелати му у том тренутку не могаху прићи од велике благодатне силе и свјетлости Божје, која је сијала над главом Светог Димитрија“.

„Ипак, прободоше, потом, тијело његово копљима и овакво страдање Светог великомученика Димитрија подсјећа нас, драга браћо и сестре, на страдање Господа Исуса Христа. Прободоше Димитрију ребра копљима и он се на тај начин уподоби Господу Исусу Христу, своју главу вјенча мученичким вијенцем и своје Вјерујем потврди мученичким страдањем до крви и до краја“, бесједио је протојереј-ставрофор Драган Крушић.

Вјерни народ, који се постом и молитвом припремао за свето причешће, приступио је, у великом броју, Светим Тајнама Тијела и Крви Христове.

Извор: Епархија будимљанско-никшићка