Трећи редовни састанак затворских свештенослужитеља

Трећи редовни састанак затворских свештенослужитеља
Трећи редовни састанак затворских свештенослужитеља
Трећи редовни састанак затворских свештенослужитеља
Трећи редовни састанак затворских свештенослужитеља

По благослову Његове Светости патријарха српског Иринеја и Св Синода, у Казнено-поправном заводу за малолетнике у Ваљеву одржан је  2. новембра 2017. трећи редовни годишњи састанак свештеника који обављају службу духовника у затворима Републике Србије.

Састанак се сваке године одржава почетком новембра с циљем да би свештеници са управницима установа за извршење кривичних санкција и Директором управе размотрили шта је урађено у претходној години, разменили искуства и унапредили сарадњу која је неопходна како би уопште било могуће свештеницима да своју пастирску службу обављају у установама овог типа.<--break->

Овогодишњем састанку је, по благослову и у име Његовог Преосвештенства  Милутина, састанку присуствовао архијерејски заменик Епископа ваљевског  јереј Филип Јаковљевић, који је поздравио окупљене и пренео подршку епископа Милутина у  раду у затворима, као и радост што се овај састанак одржава у Епархији ваљевској.

Као и претходних година, Директор и управници затвора су нагласили да свештеници који долазе у затворе морају бити упознати са посебностима услова, режимима рада установа, структуром осуђених личности, а да би могли да одговоре на изазове ове службе, наводећи све добробити које лица лишена слободе, али и саме установе и запослени у њима, имају од присуства свештеника. Такође је препознато као проблем често мењање свештеника који обилазе установе, што је за овакав рад немогуће.  С друге стране, свештеници су нагласили потребу за стандардизацијом њиховог улажења, кретања и рада у затворима да се не би дешавало, као до сада, да примери добре праксе нестају променом управника. .

У Србији се тренутно око 10.000 људи налази у затворима, али годишње кроз њих прође и до 4.0000. Присуством и бригом за своје вернике у затворима Српска Православна Црква   доприноси у много ширем контексту.  

свештеник Григорије Марковић,

координатор СПЦ са uправом за извршење кривичних санкција РС