Тридесет година архијерејске службе владике Георгија

Светом архијерејском Литургијом у Саборном храму Светог оца Николаја у Хамилтону, у недељу, 12.октобра 2014. године, почело је обележавање три деценије од устоличења првог епископа канадског.

Сва пуноћа Српске Православне Цркве од свих крајева Епархије канадске, од Атлантика до Пацифика, слила се у недељу, на празник Светог Киријака Отшелника, у Саборни храм Светог оца Николаја у Хамилтону. Повод овом великом слављу јесте велики јубилеј Владике канадског г. Георгија. На празник Покрова Пресвете Богородице, пре тридесет година, у трон епископа новоформиране Епархије канадске, као њен први Епископ, уведен је Преосвећени Владика г. Георгије, у овом истом храму.

Ово велико славље увеличале су бројне узванице из свих Црквено-школских општина Епархије канадске, као и свештеници из других епархија Српске Православне цркве, а посебну радост и част учинили су Преосвећена господа Епископи банатски Никанор и ваљевски Милутин, који нису жалили ни труда ни времена, да пређу преко океана и увеличају славље владике Георгија и Епархије канадске. Осјетило се то и у прекрасној атмосфери током свете архијерејске Литургије у препуном храму, чијој је лепоти допринело и појање хора Саборног храма Светог оца Николаја који је, као и пре тридесет година, одговарао на служби.

Треба истаћи и присуство политичких представника државе Канаде на овој свечаности, амбасадора Републике Србије и амбасадора БиХ, те бројних других преставника српске заједнице из целе Канаде.

Након свете архијерејске Литургије, владика Георгије је поздравио све присутне, посебно се захваливши двојици архијереја Цркве Српске Православне: „Високо ценим ваш труд и вашу жртву, драга браћо епископи. У мноштву својих обавеза у својим епархијама, ви сте показали своју братску љубав дошавши у ову лепу земљу Канаду да са нама поделите ову нашу радост. Дошли сте као своји међу своје и тако треба да се осећате“, речи су којима се обратио владика Георгије драгим гостима.

У надахнутој проповеди владика Никанор је подучио да увек требамо бити вођени „љубављу Јевађелском, да мир и слогу градимо, да будемо јединствени и јаки, своме Епископу послушни и да тако свједочимо вјеру православну“. Поучен својим личним архијерејским искуством, баш као и други гост на прослави, Епископ ваљевски Милутин, колико је тешко водити Цркву ван Отаџбине, владика Никанор је од срца честитао и верницима и њиховом Епископу овај јубилеј наглашавајући да тиме цела Српска Црква упућује похвалу и мирјанима и служитељима олтара у Канади за све што је учињено у ове три деценије.

Након свете Литургије, протојереј-ставрофор Милојко Димитрић је, у име хамилтонске Црквено-школске општине, позвао све присутне у велику салу где су управа Црквено-школске општине и Коло српских сестара Велика Госпојина припремили свечани банкет за све узванике. Више од три стотине узваника испунили су салу до последњег места.

Поздравну реч дао је протојереј Ђуро Самац, свештеник Саборног храма Светог оца Николаја истакавши: „Пуних триедест година овај свети Саборни храм Епархије канадске блиста као најсјајнији бисер у митри Епископа канадског. Овај храм је свједоком постојања и трајања српског народа и вјере православне, кроз њега се вјера искушавала и наново потврђивала, увијек под будним оком свога првојерарха, који је као добри родитељ, као добри домаћин који будно брине о свој својој чељади да им се нађе у свакој њиховој радости и у свакој њиховој потреби. Колико год овај јубилеј био јубилеј нашег Владике, толико исто је и наш, свију нас, јер владика Георгије је наш Владика, те самим тим је и сваки његов јубилеј исто толико и наш, наша радост и понос.“

Све присутне је у име парохијана и верника Саборног храма Светог оца Николаја поздравио председник Упраног одбора Црквено-школске општине г. Војислав Вуковић пожелевши владики Георгију многа љета на кормилу Богом спасаване Епархије канадске.

Скупу се обратио и хамилтонски преставник у федералном парламенту у Отави, уважени г. Вејн Марстон, који је истако своју велику радост и задовољство да међу Србима прославља велики и значајан јубилеј целе српске заједнице у Канади. „Желим да вам кажем да у мени имате пријатеља који се залаже за заштиту интереса српског народа не само у Хамилтону или Канади него и у вашој Отаџбини - и када сам дизао свој глас протеста када је Србија бомбардована или недавно када сам тражио већу помоћ и ангажовање Канадске владе у санирању поплава које су захватиле вашу Отаџбину. Почаствован сам што сам део овог великог славља и јубилеја вашег Епископа.“

Амбасадор БиХ у Канади гђа Ковиљка Шпирић упутила је најлепше честитке епископу Георгију захваливши се на несебичној помоћи коју је Епархија канадска упутила пострадалом народу у Републици Српској. „Хвала вам Преосвећени Владико, познати су труд и жртва ваше Епархије коју сте показали онда када је нашој браћи и сестрама помоћ била потребна, када су пострадали у незапамћеним поплавама и не само тада, него увијек и свагда,“ речи су амбасадорке Ковиљке Шпирић.

Речи захвалности и поштовања упутио је и амбасадор Републике Србије г. Михајло Папазоглу рекавши да је посебно почаствован што је данас овде на овом веома значајном скупу за српски народ у целој држави Канади. „Наша матица Република Србија зна и високо цени подршку и помоћ коју наш народ окупљен и организован кроз Црквено-школске општине Епархије канадске упућује својој родбини и пријатељима и уопште српском народу у Отаџбини.“

Почасни потпредседник Епархијског савета г. Жарко Вучинић обратио се владики Георгију речима захвалности: „Хвала вам Преосвећени Владико, хвала у име свих Срба и Српкиња на свему шта сте урадили и што ћете урадити, нека вам Бог да снаге и здравља у сваком вашем подухвату.“

Испред свештенства, владику Георгија поздравио је његов сарадник из првих дана а данас свештеник у Америци, протојереј-ставрофор Богдан Зјалић. Присјећајући се почетака у формирању Епархије канадске и свих искушења и изазова са којима се сусретао прота је рекао: „Радујем се, Преосвећени Владико, што сам дочекао дан да са вама прослављам остварење оног мога надања да ће новоформирана Епархија канадска да заживи и успе у свом постојањау и трајању. Десило се то највише хазваљујући Вама, Вашем неуморном раду и пожртвованости. Нека би дао Господ Бог да још много оваквих јубилеја прослављамо са Вама, Владико.*

Владика ваљевски Милутин је евоцирао успомене на свој рад у Епархији канадској и како је та искуства корисно знао применити у својој Епархији. „Посебно ми је драго што сам данас са Вама, са васцелом Црквом Српском у Канади. У вашем Епископу сам увек имао доброг брата и верног пријатеља. Није нам никада мањкало његове подршке и искреног савета. Вама је сигурно свима познато да је Епархија ваљевска највише страдала у последњим поплавама, страдале су и друге епархије, али Ваљевска понајвише. Помоћ коју је Епархија канадска упутила примљена је са благодарношћу. Хвала вам што сте помагали и што помажете браћи у невољи. Као видан знак наше захвалности и захвалности целе Епархије ваљевске одлучили смо да одликујемо Његово Преосвештенство Епископа г. Георгија највишим одликовањем Епархије ваљевске, орденом Светог владике Николаја Велимировића.“

Након овог проломио се аплауз, а свештенство и верни народ појали су „Многаја љета“.

Владика банатски Никанор је истакао да је након ордена Светог Саве, овај орден засигурно највише признање Српске Православне Цркве. Епархија банатска, заједно са својим епископом Никанором даровали су владику Георгија панагијом, да га сјећа на овај данашњи дан и велики јубилеј тридесет година архијерејског служења Господу.

Владика Георгије у изузетном емотивном говору обратио се окупљенима. Захвалио је епископима Никанору и Милутину, свештеницима, амбасадорима и свима онима који су на било који начин помогли у његовом раду у Епархији канадској. Присетио се својих почетака када је дошао у Канаду, са каквим се изазовима сусретао, шта га је храбрило и помагало да истраје и опстане пуних тридесет година. Поздравио је и истакао бројне присутне узванике који су са њим и уз њега били од самих почетака постојања Епархије канадске, а исто тако и оних који су дали свој немерљив доприност у расту и развоју Епархије, али којих нажалост више нема међу нама. „Хвала вам свима који помажете и који сте помагали. Ваша помоћ и залагање су и мени додатни подстицај да радим још више и без престанка, а све у Славу Божју.“

Епископ Георгије позвао је све присутне да на дан Покрова Пресвете Богородице дођу у седиште Епархије канадске у манастир Светог Преображења у Милтону, где ће бити настављено обележавање јубилеја, најпре светом архијерејском Литургијом, а увече, након вечерње службе, и духовном академијом на којој ће бити извршена промоција књиге „Црно на белом“ а коју су његови епархиоти приремили поводом великог јубилеја.

Протојереj Ђуро Самац

Извор: Епархија канадска
 

Тридесет година архијерејске службе владике Георгија
Тридесет година архијерејске службе владике Георгија
Тридесет година архијерејске службе владике Георгија
Тридесет година архијерејске службе владике Георгија