Тврђаве на Дунаву
Ове монументалне творевине сматрају се најзначајнијим европским споменицима војне архитектуре
„Тврђаве на Дунаву" је још један пројекат коришћења богатог културног наслеђа Србије као ресурса одрживог развоја туризма и важан сегмент културног коридора југоисточне Европе. Покренуло га је Министарство културе у сарадњи са Министарством економије и Туристичком организацијом Србије.
Тврђаве су у прошлости биле најзначајнији војни објекти који су обезбеђивали одбрану, сигурност становништва, али и доприносили политичкој и војној доминацији на овом стратешки веома важном подручју.
Приобаље Дунава је имало највећи стратешки значај у очувању речног пута, који је био најзначајнија саобраћајница овог дела Европе, све до краја 19. века. Зато су и најзначајније и најмонументалније тврђаве у Србији подигнуте управо на обалама Дунава. Сматрају се најзначајнијим европским споменицима војне архитектуре.
Бач - тврђава у Бачу је равничарског типа, смештена на малом острву, насталом од некадашњег меандра реке Мостонг. Некада је цео комплекс био окружен водом, а прилазило му се покретним мостовима. Данас се тврђава у Бачу истражује и рестаурира у оквиру великог пројекта одрживог развоја „Векови Бача". У тврђави се одвијају посебни туристички и образовни програми.
Петроварадинска тврђава - због доминантног положаја и „неосвојивости" често називана „Гибралтар на Дунаву", налази се у Петроварадину, делу Новог Сада, на обронцима Фрушке горе, јединог националног парка Војводине.
Данашњи изглед Петроварадинска тврђава је добила у периоду 1692-1780. Грађена је према Вобановом систему, по пројектима познатих војних инжењера Марсиљија, Кајзефелда и Вамберга.
Сматра се другом по величини у Европи. Добро је очувана. У њој се налази Музеј града Новог Сада, представља изванредан споменик културе. Сваког лета на њој се одржава међународни музички фестивал Еxit.
Београдска тврђава - величанствени споменик међународног значаја, који се уздиже изнад ушћа Саве у Дунав. Смештена је у велелепном парку Калемегдан.
У доба Келта на овом простору се развио и град назван Сингидунум. Римски каструм је најстарије утврђење које је овде подигнуто, као важно упориште на граници Римског царства. На рушевинама античког утврђења настала је прва словенска насеобина. Рановизантијска тврђава је била од белог камена који је блештао са свог уздигнутог положаја, због чега је од 9. века позната као Бели град - Београд. Више пута разрушена и реконструисана, коначни изглед је добила крајем 18. века.
Београдска тврђава је најатрактивнија туристичка дестинација за посетиоце нашег главног града. У њој се налазе Војни музеј и галерија Природњачког музеја, а традиционално се одржавају велики културни догађај. Популарна је по ресторанима и спортским теренима који су на располагању посетиоцима.
Смедеревска тврђава - највеће равничарско средњовековно утврђење у Европи, што је чини јединственом у српској архитектури тог периода. Подигнута је на веома важном географском положају, на ушћу Језаве у Дунав, као средиште световне и црквене власти у време деспота Ђурђа Бранковића (1427-1456).
Данас плени величанственим изгледом и монументалношћу. Овог лета ће се у парку и на летњој позорници одигравати Смедеревске летње игре (по угледу на Дубровачке).
Тврђава Рам - налази се у селу Рам на обали Дунава, између Великог Градишта и Костолца. Саграђена је на стени која се са источне стране спушта ка реци. Данас познату тврђаву подигли су Турци (султан Бајазит II) 1483. године за одбрану од угарског упада. Иако је релативно добро очувана, неопходни су конзерваторски радови да би се заштитила од пропадања.
Тврђава Голубац - уздиже се на неприступачном стеновитом терену десне обале Дунава на самом улазу у Ђердапску клисуру, као средњовековно утврђење. Изграђена је вероватно почетком 14. века (1335. године се први пут помиње у једној угарској повељи). Значајан је споменик културе и туристичка атракција.
Тврђава Фетислам - налази се на Дунаву, западно од савременог насеља у Кладову. Занимљиво је да назив тврђаве Фетислам значи „Капија мира". Турци су подигли мали град почетком 16. века, а у 18. и 19. веку градили су велики град. Тврђава је детаљно истражена и конзервирана.
Извор: www.politika.co.yu - Драгица Бајић