У Баваништу завршени ''Дани ћирилице''

У Баваништу завршени ''Дани ћирилице''
У Баваништу завршени ''Дани ћирилице''
У Баваништу завршени ''Дани ћирилице''
У Баваништу завршени ''Дани ћирилице''

У Баваништу су током последњег мајског викенда завршени ''Дани ћирилице''. Манифестација је покренута пре једанаест година са жељом да допринесе очувању српске културне баштине, језика и писма, песме и игре, старих заната, обичаја и православне вере. Окосницу манифестације чини Конкурс за најбољи литерарни рад, најлепши краснопис, калиграфски рад, вез, рељеф и илустрацију и израду лутке у народној ношњи. Тема конкурса мењала се из године у годину: Вера, Нада и Љубав, Срб, Милосрђе, Доброта, Колевка, Част, Брат, Мостови.

На Конкурс за најбољи литерарни и најлепши ликовни рад, који је Министарство просвете уврстило у Програм Републичких смотри, ове године се одазвало 5374 учесника из 335 школа из Србије, Републике Српске, Црне Горе, Хрватске, Македоније, Грчке, Румуније, Албаније, Аустрије, Немачке, Швајцарске, Норвешке, Енглеске, Француске, Кине, Аустралије, Јужне Африке, Новог Зеланда, Америке и Руске Федерације.

Жири у саставу: др Миодраг Матицки, Јован Ћирилов и Љиљана Симић, за литерарне радове и др Сузана Полић-Радовановић, академски сликар Васа Доловачки и Владимир Скерлић, за ликовне радове, наградио је 73 ученика и предшколца, а организатор је похвалио још 41 учесника. Награђеним и похваљеним учесницима подељено је око 1000 књига које су поклонили издавачи.

Додели награда су, поред награђених учесника, њихових родитеља и наставника, присуствовали и Драгутин Брчин, саветник министра просвете, академик Видојко Јовић, др Миодраг Матицки, др Сузана Полић-Радовановић, Јован Ћирилов, Радомир Богдановић, заменик амбасадора Босне и Херцеговине у Београду и други уважени гости.

Радионице веза и керамике, које су водили мр Милица Марковић и Михајло Петровић изазвале су велико интересовање деце, али и одраслих. Многобројни посетиоци су се на фијакерима возили до Манастира Баваниште. Деца су уживала у игроказима које су извели чланови КУД-а ''Аца Обрадовић'' из Баваништа и Драмска секција ОШ ''Јован Стерија Поповић'' и луткарској представи у извођењу ученика ОШ ''Браца Петров'' из Панчева. На наступу фолклорних ансамбала, највише аплауза је побрала Секција Руске школе при Амбасади Руске Федерације у Београду и СКПД ''Лазарица'' из Станара код Добоја.

Организатори манифестације су КУД ''Аца Обрадовић'' и Огранак Вукове задужбине у Баваништу, у сарадњи са Министарством просвете, Библиотеком ''Теофило Димић'', ОШ ''Бора Радић'', Црквеном општином и другим људима добре воље.

...

Велику пажњу привукла је лутка – Славонка Сара, коју су, уз помоћ баке Јелене, користећи комадиће оргиналне, више од сто година старе ношње, обукле Кристина и Милица Пиља, полазнице Српске етничке школе ''Свети Сава'' из Аделаиде.

Бака Јелена Рекић, у писмо послатом уз лутку Сару каже: ''Славонска ношња нестаје. Нема више ткалачког стана ни разбоја. Нема више, нажалост, ни Славонки у Славонији. Ношња, коју је ткала моја прабака Сара успели смо да сачувамо током последња три рата скривајући их у бункерима под земљом. Моје унуке су шеста генерација којима се предаје славонска ношња на чување.
Славонска ношња је део мога детињства, опомена на устрајан рад и део звезданог неба у даљини.'' А шестогодишњи Димитрије Петровић из Кливленда каже: ''Ја бих волео да направим мост од Охаја до Србије. Мост би био леп и дугачак, а ја бих сваки дан ишао са дедом на пецање. Боже, дај да буде више таквих као што је учитељица Јелена Рекић, и мали Димитрије, па да Срби никад не забораве ко су.

Вера Секулић