У Бечу одржани разговори о српској културној и духовној баштини на Косову и Метохији

Разговори о српској духовној и културној баштини у Бечу протекли су у много конструктивнијој атмосфери него претходних дана. И поред очигледних неслагања око неких спорних питања, према мишљењу међународних експерата који прате ток разговора није било суштинских неслагања и постоји много већи простор за компромис него у другим питањима, казе се у међународним круговима блиским канцеларији УНОСЕК-а.

Члан београдског тима г. Душан Батаковић је на крају данашњих разговора у Бечу изјавио да је са Приштином постигнута сагласност око неких мањих процедуралних ствари попут економских аспеката и облика заштите у зонама. "Било је врло непријатних покушаја деетнификације српског наслеђа, односно Албанци су покушали да издвоје српско наслеђе на Косову и Метохији од укупног српског наслеђа на шта смо ми бурно реаговали", рекао је он.

Батаковић је, међутим, истакао да је постигнут договор да београдски тим постави мапе о заштитним зонама око цркава и манастира како би их проучила Канцеларија изасланика УН за статус Косова (УНОСЕК) и како би оне омогућиле даље мере приближавања.

Београдски тим је у послеподневном наставку преговора предложио и формирање савета за надзор заштите цркава и манастира на Косову и Метохији у којем би били између осталих представници Српске Православне Цркве и стручних установа попут Завода за заштиту споменика, рекао је координатор тима Слободан Самарџић. Самарџић је указао да је веома важно што је албанска страна покушала да српско културно наслеђе на Косову и Метохији представи као наслеђе Срба који живе на Косову и Метохији.

"То је покушај да се српски народ раздвоји у погледу културног наслеђа и да се Србија као држава која има обавезу да штити и унапређује културно наслеђе, ослободи такве функције. На то смо им јасно рекли да Србија мора бити присутна у томе", рекао је он.

Приштина је понудила меморандум о разумевању према којем би Београд и Приштина сарађивали по питању културе јер би на тај начин промовисали заједничке вредности, изјавио је члан приштинског тима Иљбер Хиса.
"Мислим да смо у том смислу видели у једном моменту да Београд нема ништа против тога. Мислимо да по питању наслеђа треба да будемо заједно", оценио је он.
Члан београдског преговарачког тима Санда Рашковиц-Ивић изјавила је да је Београд поднео главне амандмане по питању броја заштитних зона, њихових величина и начина њиховог чувања. Она је додала да је Београд смањио захтев за квадратуру зона са 6.500 на 5.400 хектара. Међутим, "сада су зоне смањене на мање од 2.000 хектара што је 40 одсто од онога што смо тражили и ми се с тим не можемо сложити", рекла је Рашковиц-Ивић.
Изасланик УН ће финализовати свој предлог и предати га генералном секретару УН који треба да га проследи Савету безбедности УН. Савет безбедностио УН је тело које ће донети коначну одлуку о будућности Косова и Метохије.
Жива дискусија око безбедности српских светиња
"Координатор преговарачког тима Београда г. Леон Којен је рекао да се Београд у захтеву за распоређивање српских полицијских снага у заштићеним зонама позвао на Резолуцију Савета безбедности УН 1244 која предвиђа такву могућност."

"Истакли смо да није реч ни о каквом захтеву да се наше војне снаге врате на Косово и Метохију. Ми се залажемо за пуну демилитаризацију покрајине, али смо исто тако истакли да је то витално важно питање и да не можемо препустити Косовској полицијског служби (КПС) да се бави безбедношћу цркава и манастира", рекао је Којен.
Према његовим речима, предлог изасланика УН Мартија Ахтисарија предвиђа да се о безбедности у заштићеним зонама брине КПС, а да се само у мало броју важних цркава и манастира појављају и међународне војне снаге.

Неименовани међународни представник изјавио је да српски полицајци већ брину о великом броју српских светиња у већински српским срединама јер је састав Косовске полиције у тим деловима Косова већински српски. Према плану Марти Ахтисарија НАТО снаге би задржале контролу над најосетљивијим споменицима Српске Православне Цркве у већински албанским деловима Косова и Метохије.

Извор: www.kosovo.net