У Епархији бихаћко-петровачкој

У Епархији бихаћко-петровачкој
У Епархији бихаћко-петровачкој
У Епархији бихаћко-петровачкој
У Епархији бихаћко-петровачкој

Дана 18. септембра 2016. године, када Света Црква прославља Светог пророка Захарија и Праведну Јелисавету, епископ Атанасије служио је свету архијерејску Литургију и осветио парохијску салу и спомен чесму у подгрмечком селу Јелашиновци.

Саслуживали је протојереј-ставрофор Петар Миловац, парох оштролучки, јереј Невен Маринковић, парох старомајдански, и протођакон Никола Перковиће. У олтару и за пјевницом су служили и пјевали студенти Богословског факултета у Фочи.

Након свете архијерејске Литургије Епископ са свештенством осветио је спомен чесму и парохијску салу, са овим чином је предао вјерном народу на употребу. Уз трпезу љубави и здравицу уручене су грамате и захвалнице које додјељује наша света Црква добротворима и онима који су помогли ово богоугодну дјело. Парох лушци-паланачки, јереј Ален Марић захвалио је свима који су свесрдно помагали у изградњи овог простора са жељом да се пуно година окупљамо у светом простору села Јелашиноваца.

У петак, 16. септембра 2016. године, у просторијама Епископије бихаћко-петровачке у Босанском Петровцу чланови Завичајног удружења “Петровац“ из Бањалуке др Драгица Зиројевић и др Бошко Бранковић посјетили су Његово Преосвештенство Eпископа бихаћко-петровачког г. Атанасија. Ова посјета је иницирана од стране чланова удружења са темом унапређења одржавања српских православних гробаља на подручју општине Босански Петровац.

У пријатељском разговору у којем је Епископ изнио низ проблема по овом и другим питањима са којима се сусрећу како црквеноопштинске јединице Епархије бихаћко-петовачке, тако и православни народ на овим просторима. Током дијалога договорени су први кораци који би водили ка побољшању у уређивању и одржавању православних гробаља.

За почетак, договорено је да се детаљно сними стање гробаља на терену, након чега би услиједио састанак представника Епархије с представницима Удружења у Бањалуци, Београду и Новом Саду, на којем би биле договорене даљње активности, са циљем да се почне свеобухватна акција, коју би спровела наведена Удружења на подручју свог дјеловања, а која подразумјевају прикупљање новчаних средстава за уређења и одржавања гробаља.

На крају, договорено је, да ова акција постане трајна категорија или обавеза Удружења, како би се наша гробља сачувала од уништавања и пропадања, и остала као подсјетник будућим генерацијама петровачких православних Срба, како оних који су остали на огњишту, тако и оних који се налазе у расејању – јер ко смо ако не знамо ко су нам били преци, а да би знали, потребно је да сачувамо наша гробља и сјећања на наше преминуле.

Извор: Епархија бихаћко-петровачка