У Петрограду служен парастос Митрополиту Никодиму (Ротову)

У Петрограду служен парастос Митрополиту Никодиму (Ротову)
У Петрограду служен парастос Митрополиту Никодиму (Ротову)
У Петрограду служен парастос Митрополиту Никодиму (Ротову)
У Петрограду служен парастос Митрополиту Никодиму (Ротову)

Септембра  5, 2016, поводом 38-годишњице престављења угледног јерарха Руске Цркве Митрополита лењинградског и новгородског Никодима (Ротова), у саборној цркви Свете Тројице лавре св. Александра Невског у Петрограду одслужена је божанска Литургија.

Начаствовао је Митрополит крутицки и коломенски Јувеналије уз саслужење више архијереја, свештенства Петрограда, монаха из овог братства у свештеничком сину. Певао је хор Петроградске духовне академије под управом Марка Качанкина.

У храму је присутвовала делегација Евангелистичке лутеранске Цркве Финске.

После богослужења о лику и делу блаженопочившег Митрополита Никодима говорио је Митрополит Јувеналије., који је истакао да говори по благослову Митрополита Варсонуфија и изразио радост што међу присутнима види и неке личности који су, као протојереј Василије Стојков, заједно с Митрополитом Никодимом студирали на Лењингрдској духовној академији. Такође је напоменуо да је блаженопочивши Митрополит, и поред многобројних пастирских обавеза, окончао семинарију и академију у року од пет година мада оне трају осам.

Између осталог, Митрополит Јувеналије је, поводом 1000-годишњице присуства руског монаштва на Светој Гори, истакао колико се блаженопоч. Никодим трудио да спасе руски манастир св. Пантелејмона. “У то време на Светој Гори је остало само неколико стараца, који су молили Патријарха Алексија I да пошаље нове искушенике, али због сложене политичке ситуације у Грчкој, није могао много учинити“. Митропполит  Никодим је умолио Патријарха да он лично посети Атон и Пантелејмоновски манастир, и по цену опасности по свој живот. Од тог гренутка Московска Патријаршија, подржана од  Министарства спољних послова, предузела је све како би се попунио број искушеника и монаха у овом руском манастиру.

Наглашава се и старање Митрополита Никодима око црквеног велелепија. Кад је број хорова из познатих разлога био смањен, Митроолит Никодим је образовао у Лењинграду хор свештенства, па се по том обрасцу и сада оснивају епархијски свштенички хорови.

„Био је познат не само у Руској Православној цркви, него у читавом православном и инославном свету,“ истакао је  његов сарадник у тешким посларатним условима по живот и рад свете Руске Цркве Митрополит крутицки и коломенски Јувеналије.

После Литургије одслужен је парастос у цркви, а у наставку су свештеници и верници походили Митрополитов гроб, положили црвеће и венце  и одслужили помен.

Извор: Петроградска епархија/ Православие.ру (превод: Информативна служба СПЦ)