У Племетини се планира изградња моста са капијама и катанцима

Док свуда у свету мостови спајају људе, на Косову и Метохији осим познатог моста на Ибру који раздваја северни од јужног дела Косовске Митровице у плану је изградња још једног чудног моста. У питању је мост на реци Ситници између српског села Племетине и албанског Хамидије који би имао капије које би се у шест ујутру откључавале, а у 18 увече закључавале. Преко ноћи мост би био затворен. Потпредседник СО Обилић Дарко Јаковљевић казао je да је КФОР сачинио протокол о изградњи овог моста у коме се наводи да би због безбедности мост требало да има капију или рампу која се затвара и отвара у одређено време.

"У протоколу је предвиђено да протокол морају потписата четири особе у случају да један од представника не стави свој потпис од свега тога неће бити ништа. Нама је предложено да мост у почетку буде обезбеђиван од стране КФОР-а и да преко ноћи буде затворен," каже Јаковљевић. Представник Племетине Слободан Васић каже да су се мештани овог села одрекли око 300 хектара обрадиве земље која се налази преко Ситнице и коју због своје безбедности не обрађују. Најава за изградњу моста уопште их не весели, већ им, како каже, ствара стрепњу од могућности нових проблема.

"Нама никако не би одговарало да се мост направи. Око 95 одсто земље поред обале је у власништву људи из Племетине ми смо се одрекли те своје земље, јер не желимо да се безбедносна ситуација поново искомпликује. Ми смо имали доста проблема последњих неколико година, сада се ситуација мало стабилизовала, али ако би мост био направљен то би за село представљало нову опасност," каже Васић. Васић додаје да су мештани Племетине неколико пута подносили различите петиције против изградње овог моста за чију се изградњу залаже КФОР.

"Предвиђено је да се направи рампа с једне и с друге стране и да ту од 6 до18 х, док је мост отворен буде обезбеђење које ће чинити КФОР или КПС. Кључеве би смо имали ја и председник Хамидије, мост се не би отварао без сагласности обојице. Сви команданти КФОР долазили су и убеђивали ме да ја потпишем тај протокол и сви су одустали од тога, јер су из разговора са мном схватили да би изградња моста угрозила село. Последњи заменик команданта је најупорнији, долазио је већ четири пута, последњи пут је чак рекао да тај мост мора да се направи. Ја сам им казао, ви сте сила и ви то можете да направите, али без наше сагласности, ја нећу да потписујем ништа."

Проблем око ове ћуприје са капијом као да је изронио из прошлости, а она како сада ствари стоје не може бити саграђена без дозволе представника српског и албанског села, командира полицијске станице и председника општине.

Извор: КИМ Радио