У Подгорици одржан Светосимеоновски Сабор

У Подгорици је данас одржан велики Светосимеоновски црквено-народни сабор. У храму Христовог Васкрсења Свету Архијерејску Литургију је служио Високопреосвећени Архиепископ Цетињски Митрополит Црногорско-приморски Господин Амфилохије, уз саслужење Архиепископа Охридског Митрополита Скопског Господина Јована, Господе Епископа Будимљанско-никшићког Јоаникија, Полошко-кумановског Јоакима, Диоклијског Јована и умировљеног Захумско-херцеговачког Атанасија и свештенства Митрополије Црногорско-приморске.

Владика Атанасије је у архипастирској бесједи подсјетио на јеванђелску причу о блудном сину кога Отац Небески васпоставља у првобитно достојанство и коме даје хаљину домаћинску и богату трпезу и измирење са укућанима.

«Тим путем је ишао и Свети Власије и Свети Немања Стефан и Свети Георгије и Свети мученици и новомученици кроз вјекове ропства. И овога ропства ми смо свједоци у наше дане, посебно ових последњих дана, на распетом Косову и Метохији. Дао је Бог и тамо мученике монаха Харитона и јеромонаха Стефана из Будисаваца, ону невину дјецу Ивана и Панта, Димитрија у Грачаници и друге знане и незнане», казао је Владика Атанасије.

«И са њима је дао малу Милицу Ракић у Батајници, од злочинаца бомбама побијених. Тако се наставља, понавља, остварује Јеванђеље, да је сва сила овога свијета кренула на једно дјетенце од три године. И нијесу успјели да га униште. Кренули су и на многу другу дјецу, свуда по свијету. Јер, куд год они крену, трагови им смрде нечовјештвом. У крв заливају гдје су год дошли да мир донесу, јер немају људскога образа у себи, немају покајања, смирења... Немају вјере. Страшно проклетство имају, јер немати лик Христов у себи, зар треба веће проклетство», запитао се он.

«Немати смирења, зар треба већа казна? Немати покајања, зар није пропаст равна овоме пропаломе, расипноме сину. Татјана Горичева записала је да су се безбожници у Русији смијали вјери у Бога, Цркви, светињама... Али, каже она, кад сам дошла на Запад доживјела сам већи потрес, већи ужас, веће разочарење: тамо су се изругивали смирењу, послушности, покајању, свим оним основним врлинама које човјека чине човјеком. Српски народ има пословицу: од свега цвијећа најљепши људски цвијет је покајање», закључио је Владика Атанасије.

Након Литургије из храма је кренула празнична литија, која се кретала булеваром Светог Петра Цетињског до Немањине обале гдје су Архијереји служили молитву за спас српског народа и његових светиња на Косову и Метохији. Приређена је и духовна академија на којој је бесједио проф. др Саво Лаушевић.

Извор: Светигора прес - С.Ж./Р.В.