У Подгорици одржан Светосимеоновски сабор

У Подгорици одржан Светосимеоновски сабор
У Подгорици одржан Светосимеоновски сабор
У Подгорици одржан Светосимеоновски сабор
У Подгорици одржан Светосимеоновски сабор

У Подгорици је јуче одржан традиционални Светосимеоновски сабор којим Митрополија црногорско-приморска сваке године обележава спомен на родоначелника светородне лозе Немањића Стефана Немању, потоњег Светог Симеона Мироточивог.

Свету службу у Саборном храму Христовог Васкрсења служио је Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије са шесторицом Епископа наше помјесне Цркве – бихаћко-петровачким Атанасијем, будимљанско-никшићким Јоаникијем, полошко-кумановским Јоакимом, брегалничким Марком, нишким Јованом и пакрачко-славонским Јованом, и многобројним свештенством.

У току Литургије Владика је чином протопрезвитера одликовао подгоричке свештенике Предрага Шћепановића и Мирчету Шљиванчанина и чином протођакона ђакона Владимира Јарамаза.

Литургијску бесједу одржао је Епископ бихаћко-петровачки Атанасије, који је рекао да је митрополит Амфилохије, освијетљен свјетлошћу Светих Симеона и Саве, разумио да треба у тој свјетлости, у духу њенога трајања, освијетлити простор за трајање овом народу у овом времену.

„Он је такође разумио да треба стварати у духу те свјетлости, показати дјела која ће собом свијетлити, јер Господ није дао да статично боравимо у овом животу, да пасивно пролазимо кроз њега него је заповиједио да стварамо. И ево, управо стојимо на Божанској литургији у овоме светоме, предивноме храму који је најљепши довршени храм у нашој Српској цркви“, казао је Епископ бихаћко-петровачки.

На крају Литургије митрополит Амфилохије је казао да је кроз Саборни храм Христовог Васкрсења васкрсао и храм Светог Симеона Мироточивог и Духовни центар на ушћу Рибнице у Морачу.

„У Старој вароши, на мјесту названом Немањиним градом. Неки данас тврде како је то турска тврђава. Јесте, тачно, од 1474. године када је Мехмед Фатих Освајач освојио и Цариград и Рибницу. Он је ту створио тврђаву од онога што је ту постојало од другога вијека прије Христа, па редом до Светога Симеона. Од те године Турци су ту завладали као окупатори, а то мјесто данас, хвала Богу, поново васкрсава и обнавља се и овом светом литијом и споменом Светог Симеона и обновом његовога храма који је сигурно најмање из петнаестог вијека“, рекао је митрополит Амфилохије.

Потом је улицама Подгорице прошла Светосимеоновска литија предвођена архијерејима и свештенством. На Немањином граду на ушћу Рибнице у Морачу благосиљан је славски колач и одржана духовна академија.

Светосимеоновску бесједу одржао је књижевник Будимир Дубак који је казао да Свети Симеон Мироточиви, који је рођен на овом светом мјесту, свједочи да је његова лоза неискорјењива. „Подгорички Саборни храм Христовог Васкрсења, тај украс Васељене, примио је у своје окриље свети виноград, који је од хиландарске родитељке пресадио наш богонадахнути архиепископ Амфилохије. Ево, тај виноградар Господњи, свету лозу Симеонову усадио је и овдје, гдје је Немања прогледао“, казао је Дубак.

Он је казао да узалуд богоборци, и мрзитељи на свој род, кидишу на Светог Симеона. „Ми, његова чеда, с љубављу и захвалношћу, овдје, у његовој и нашој колијевци, изговарамо ријечи Теодосијеве: „Јутро боголепно изасјавши људима својим, / таму дубоку јереси одагнав, оче, / и душе њихове просветлио јеси вером, / стога црква твоја светлозарна / мошти твоје имајући, поје данас / светлозарни спомен твој, Симеоне, / Христа величајући““, поручио је Дубак.

У програму су још учествовали Црквени хор „Бранко“ из Ниша и гуслар Стеван Вујачић.

Потом је на Немањином граду, онако како је митрополит Амфилохије најавио у бесједи у Саборном храму, обављено освећење Духовног центра са катакомбном црквицом посвећеном Светом Симеону Мироточивом.

Митрополит Амфилохије је након освећења казао да је у порти засађена лоза Светог Симеона Мироточивог. „Од оне лозе коју смо већ посадили поред његовог пирга на Саборном храму. Он је његов символ и символ живог и опипљивог његовог присуства. Израсла је из његових моштију, па је добро да и овдје дође“, рекао је митрополит Амфилохије.

Митрополит Амфилохије поклонио је вриједне иконе господи мјештанима Горану Пејановићу и Данку Радовићу, чији су преци сачували темеље и спомен овога древног, сада Светосимеоновског храма.

Прослава празника Светог Симеона почела је дан раније у крипти подгоричког Саборног храма Васкрсења Христовог концертом духовне музике. Учествовали су чланови Хора „Бранко“ из Ниша под диригентском палицом Саре Цинцаревић, а изведен је и Божићни кондак – литургијска кантата Милорада Маринковића.

Поздравно слово изговорио је митрополит Амфилохије, којему је уручена повеља почасног члана Хора „Бранко“ из Ниша.

Извор: Митрополија црногорско-приморска