У Римокатоличкој цркви оштро критиковали Нацрт закона о слободи вјероисповијести: Свети Трипун је старији од Црне Горе

Представници Римокатоличке цркве оштро су јуче критиковали Нацрт закона о слободи вјероиспови јести, придруживши се Српској православној цркви и Исламској заједници. За римокатолике који припадају Барској и Которској надбискупији Нацрт је неприхватљив, нужно га је мијењати и прилагодити свима, оцијенио је правник Владимир Марвучић.

Марвучић је оцијенио да држава Нацртом спроводи неку нову, револуционарну правду, конфискацију, национализацију, јер је предвиђено да све што је саграђено до стварања Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца треба да се сматра својином Црне Горе: “Са тиме се не слажемо, фер по томе, на примјер, катедрала Светог Трипуна у Котору посвећена 1166. постаје имовина државе која у то вријеме, када је она саграђена, није ни постојала.

За Хрватско национално вијеће, ХГИ, свештенство и поглаваре Римокатоличке цркве у Црној Гори спорне су одредбе о забрани “политичког дјеловања” вјерских организација, њиховој територијалној организацији, упису у регистар, објектима у којима се може изводити вјерска подука, те посебно, одредба закона да су сви вјерски објекти изграђени прије 1. децембра 1918. државна својина.

“Имамо примједбе на неке норме које су проглашене у том Нацрту, на примјер територијална конфигурација вјерских заједница… Ако би се то дословно схватило, наше двије надбискупије не би више смјеле бити под јурисдикчијом, односно врховништвом Свете столице, што је апсурдно. Которска бискупија би имала проблем, јер се она налази под Сплитском метрополијом, али по предлогу ове норме ми сматрамо да ни то не би било могуће”, казао је јуче Марвучић тиватском “Дуx радију”.

Он је нагласио и да све хришћанске цркве имају право да се назову црквама, док назив “вјерска заједница” може одговарати неким другим, али католичкој и осталим црквама “свакако не.”

“Сматрамо да је потпуно понижавајуће и неприхватљиво да се традиционалне вјерске заједнице морају регистровати.

Мишљења смо да се традиционалне вјерске заједнице једноставно морају уписати у регистар и прихватити”.

Из ресора Суада Нумановића саопштили су јуче да ће јавна расправа о Нацрту : “Неспремност одређених структура да учествују… разумијемо, прије свега, као мањак демократских капацитета и њихов покушај да одбране свој антлсистемски и монополски положај.

Синиша Луковић, Вијести, фото: tokotor.me

Извор: Митрополија црногорско-приморска