У сарајевској Саборној цркви служена молитва за мир

У Саборном хараму Рођења Пресвете Богородице у Сарајеву је 21. септембра увече служена молитва за мир у свету поводом Међународног дана мира. Молитвву су на енглеском језику служили протојереј Бранко Топаловић, протонамесник Драгиша Јоцић и протођакон Радомир Ракић. Ово је била трећа година за редом како Митрополија дабробосанска организује молитву за мир.

Молитиви су присуствовали Његово Високопреосвештенство Митрополит дабробосански Г. Николај, њихове екселенције амбасадори у БиХ Руске Федерације господин Константин Шувалов, Србије господин Грујица Спасовић, Аустрије господин Ведрнер Алмхофер и Ватикана апостолски нунциј надбискуп господин Алесандро Д` Ерико. Присутни су били и представници мабасада Словеније и Италије у БиХ, ОЕБС-а, и НАТО-а, помоћни надбискуп врхбосански Перо Судар и председник Јеврејске заједнице у БиХ Јакоб Финци.

На молитиви је певао Камерни хор Музичке академије Универзитета у Источном Сарајеву под диригентским вођством мр Рада Радовића.

После прочитаног Јеванђеља пригодну бесједу одржао је господин Шувалов који је истакао да би миротворство само по себи требало да буде средишњи циљ дипломатије.

„Изузетно је висока вредност наших професионалних напора за миром, али савест свакоме од нас поставља једно незгодно питање: `Да ли смо учинили довољно, или ишта, што не одговара овим високим стандардима; да ли смо уопште почели да се крећемо у овом правцу?" - рекао је господин Шувалов.

Он је истакао да нам је, као и у свакој вежби која захтијева концентрисање моралних снага, потребна духовна подршка и охрабрење, да се наша срца и душе поврате миру прије него што почну своје напоре да друге доведу до мира.

„Зато, у име мојих колега у дипломатском кору, желио бих да изразим захвалност Његовом високопреосвештенству митрополиту Николају, који је увео праксу служења посебне молитве за мир у свету и за иностране дипломате, који настоје да буду од помоћи у покушајима који се предузимају од међународне заједнице у остварењу мира и стабилности у БиХ" - истакао је господин Шувалов.

Према његовим речима, мир је заједничко остварење свих учесника међународних узајамних деловања и његово очување захтијева добру вољу свих, а деловање само једне земље довољно је да га прекрши.

Он је истакао да после трагичног грађанског сукоба БиХ ужива у благодетима мира већ 13 година и да задатак очувања мира није ништа лакши од окончања сукоба.

„У случају успостављања мира у БиХ улога међународне заједнице, као посредника и управитеља мира, била је изузетно важна. Можда је исувише рано да се праве сажеци ефикасности и непристрасности међународних фактора (укључујући Високог представника), њиховог особља и чланова Вијећа за имплементацију мира, који су чували нетакнутим механизме установљене Дејтонским споразумом. Ови механизми можда нису идеални, али су основани на начелу које може и треба бити једина чврста основа за одржив мир у земљи. Под овим подразумевам начело једнакости три конститутивна народа и њиховог заједничког одлучивања путем консензуса" - нагласио је господин Шувалов.

Говорећи о миротворачком процесу, он је истакао напоре посредникā, додајући да они чинећи то, треба да имају на уму да је посредовање само добра служба, услуга понуђена од стране доброжелатеља главним актерима успостављања и одржавања мира.

„Посредници не би требало да забораве њихову помоћну позицију и границе њиховог деловања, укључујући и временске границе. Успешан посредник не би требало да пропусти прави тренутак да се повуче, иначе он ризикује да угрози резултате његових сопствених напор" - истакао је господин Шувалов.

Према његовом мишљењу, са друге стране, локални актери се не би требали навикавати да пребацују своје одговорности на међународну заједницу, те би требали да схвате компромисе као своју неодложну дужност и начин живљења.

„Радујући се овоме, међународна заједница не напушта БиХ, већ јој жели да преузме равноправно место у породици равноправних независних држава, које праведно припада овој земљи.Боже, благослови БиХ и народе који овде живе" - рекао је господин Шувалов.

Након молитве за мир митрополит Николај је уприличио пријем за званице накојем им је захвалио на доласку на молитву, изразивши наду да ће у цијелом свету, а посебно у БиХ завладати истински мир и добра воља међу људима за које се ми у Православној цркви непрестано молимо.

Извор: Митрополија дабробосанска