У славу и част Свете Ксеније Петроградске
У суботу, 6. фебруара 2016. године, у храму Свете Тројице, у Подворју Руске Православне Цркве, у Београду прослаљен је празник Блажене Ксеније Петроградске, руске светитељке која је код нас поштована ништа мање неко у Русији.
Сваке године у малој руској цркви на Ташмајдану, у којој се налази икона са делићем камена са гроба Свете Ксеније, окупља се све већи број верног народа, не само са територије Београда. Сунчани дан ишао је на руку мноштву оних који нису могли стати у храм, те су напунили и порту храма.
Литургијиском сабрању началствовао је архимандрит Михаило Биковић, старешина манастира Јовања код Ваљева, а осим старешине Подворја, протојереја-ставрофора Виталија Тарсјева, служили су и шеф кабинета Његове Светости Патријарха Српског јереј Владимир Вранић, парох храма Светог Василија Острошког протојереј Небојша Тополић, прота Миломир Стевановић, старешина цркве у Прову и оснивач духовног центра Пресвете Богородице Казањске, као и јереј Иван Делић, клирик Епархије банатске. Хору Подворја Руске Цркве, придружио се и хор „Роса“, под руководством Анастасије Мрђеновић, који је предивним руским духовним песмама улепшао данашњу Литургију.
Беседећи на тему јеванђељског читања о блаженствима, архимандрит Михаило је, упоредивши данашње сабрање са прослаљањем Васкрса, истакао духовну корист Блаженстава као радост која чини срж Царства Небеског.
Више стотина људи се причестило светим Христовим тајнама, достојно прославивши празник који све више поприма свенародни карактер, у многоме подсећајући на поштовање које се указује Светој Петки Београдској.
У славу и част Блажене Ксеније принето је преко две стотине колача који такође нису могли сви могли стати у храм, тако да су приликом сечења колача духовне песме одјекивале и Ташмајданским парком.
Конац скоро тросатног торжества у част Блажене Ксеније, које је још једном показало васељенску једнобитност у прослављању православних светих, дао је отац Виталије у слову којим је свима присутнима честитајући празник позвао на духовну бодрост током периода између два поста који је ове године дужи него обично те да нам, обзиром да је Васкрс ове године тек 1. маја по новом календару, дуги месојед као период опуштања не буде камен спотицања.
У жељи да оваква прослављања постану традиција нашег духовног живота, само понављамо сви једним срцем – Света Ксенијо, моли Бога за нас!