Украјински парламентарни Савет одбaцује предлог закона о кажњавању критика на рачун ЛГБТ популације

Photo: spzh.newsУ свом гласању 13 према 7, Савет за провођење закона украјинског Парламента одбацио  је законе засноване на родној припадности  којима се криминализују породична деловања и критике на рачун ЛГБТ особа. Према наводима чланова Савета, релевантни закони захтевају значајну ревизију, извештава Институт за верску слободу.

Председавајући Савета Денис Монастирски нагласио је да су примили стотине жалби представника свих вера и религија у Украјини којима је исказана озбиљна забринутост због предложених измена украјинског кривичног закона.

Украјинска Православна Црква је 5. маја 2020. дигла глас против предлога овог закона.  Његово Високопреосвештенство митрополит ровенки и свердловски Пантелејмон, председник Синодског савета за породичне односе Украјинске Православне Цркве, прокоментарисао је предлоге закона, објашњавајући да неће дозволити  да  било који чин у одбрани породичних вредности или проповеди о греху хомосексуалности буду протумачени као позив на нетрпељивост.

„Црква увек брани достојанство човека, пре свега, као Божји лик, чак и кад је овај лик оскврнављен гресима“, нагласио је архијереј. Међутим, ,,оног тренутка када Црква буде заћутала и престала да осуђује грех, она више неће бити Црква", додао је.

58 народних посланика из различитих парламентарних странака такође су тражили од Савета да узме у обзир жалбе Цркава, плашећи се да би такви амандмани могли довести до кривичног гоњења учесника у мирним протестним акцијама против родне идеологије и у корист заштите породичних вредности и природних односа.

Вече уочи састанка, Свеукрајински савет Цркава и верских организација такође је послао своје коментаре Савету, супротстављајући се увођењу родне идеологије у украјинско законодавство, наглашавајући да би ако неко има „предрасуде или стереотипне погледе“, могао постати разлог за ограничавање уставног права грађана на слободу мишљења и изражавања.

Коначна судбина релевантних предлога закона зависи од Верховне Раде (Украјинског парламента), који може скинути закон о роду с дневног реда будућих седница без разматрања, или их одбацити током првог читања.

(За Инфо службу СПЦ са енглеског превела Сања Симић де Граф)