Упокојио се у Господу Патријарх московски и целе Русије Алексије II
Велики јерарх Цркве Христове
Његова Светост Патријарх московски и целе Русије Алексије II упокојио се у Господу 5. децембра 2008. године у јутарњим сатима у Патријарашкој резиденцији у Переделкину, код Москве.
Патријарх је рођен као Алексије Михајлович Ридигер у Талину у Естонији, 23. фебруара 1929. године у породици руских емиграната, а потомак је племићке породице балтичких Немаца, која је у 18. веку примила православље. Завршио је богословску семинарију и богословску академију у Санкт Петерсбургу. Митрополит Григорије (Чуков) га је рукоположио у чин ђакона, а затим и у чин свештеника 1950. године. Замонашен је 3. марта 1961, у Светотројичној лаври Светог Сергија, исте године изабран је за Епископа талинског и целе Естоније. Митрополит новгородски и лењинградски постаје 1986. године. Патријарх Алексије II уведен је у трон московских патријараха 1990. године, после смрти Патријарха Пимена.
Сахрана у Москви
О упокојењу петнаестог Патријарха РПЦ од увођења патријаршијства у Русији вернике је обавестио звук више од пет стотина звона московских цркава. Одар блаженопочившег Патријарха био је најпре у капели Пресвете Богородице у Патријаршијској резиденцији, а потом је пренет у московски Саборни храм Христа Спаса. У 8 часова, у уторак 9. децембра, почела је Заупокојена Литургија којом је началствовао, уз саслуживање Архијерејског Сабора Руске Цркве и других помесних православних цркава, Митрополит Смоленски и Каљининградски Кирил, који је изговорио и надгробно слово. "Патријарх московски и све Русије чувао је наше јединство и за собом је оставио другачију Цркву. Уложио је много труда да би биле саграђене хиљаде и хиљаде храмова и манастира, да би се препородио и уздигао духовни живот. Успоставио је дијалог Цркве и друштва, Цркве које је деценијама била у изолацији и социјалном гету. Увек је говорио језиком вечности и разумео да се само љубављу могу објединити људи и да никакви конфликти не решавају главни задатак – јединство и сагласје“, рекао је Високопреосвећени Митрополит Кирил.
На заупокојеном богослужењу су учествовали предстојатељи Помесних Православних Цркава, Патријарси - Константинопољски Вартоломеј, Грузијски Илија, Румунски Данило, Архиепископ Атински Јероним, Архиепископ Албански Анастасије, Митрополит Чешких и Словачких земаља Христофор. Опелу и сахрани су, у име Његове Светости Патријарха српског Павла и Српске Православне Цркве, присуствовали Архиепископ цетињски и Митропoлит црногорско-приморски Амфилохије, Архиепископ Охридски и Митрополит скопски Јован, Епископ зворничко-тузлански Василије и Епископ бачки Иринеј, у пратњи јереја Небојше Тополића, секретара у кабинету Његове Светости. На опелу Свесветог Патријаха молили су се представници помесних Православних цркава, више од 170 архијереја, бројни представници других цркава из целог света, председник Руске Федерације Димитриј Медведев и премијер Владимир Путин и неколико десетина страних државника. Сагласно Патријарховој вољи, опело је извршено по јерејском чину. После заупокојене литургије и опела, ковчег са телом Свесветог патријарха у Крсном ходу обнешен је око Храма Христа Спаситеља. Потом је ковчег са телом превезен у Богојављенски катедрални храм у Елохову, сагласно патријарховој жељи, где је у Благовештенском делу обављено полагање тела Свесветог патријарха у гроб.
Десетине хиљада верних људи пратило је ковчег са телом Патријарха од Храма Христа Спаситеља до Богојављенског храма. Над гробом је постављен привремени дрвени крст, на којем је златним словима исписано: "Свесвети Патријарх Московски и целе Русије Алексије II. Светост твоју да помене Господ Бог у Царству Своме". За два дана, колико је био изложен ковчег, од Патријарха се опростило више од осам стотина хиљада верника.
Саучешће
Руској Цркви
Са благословом и у име Његове Светости Патријарха српског Г. Павла, Високопреосвећени Митрополит црногорско-приморски у име Светог Архијерејског Синода СПЦ упутио је телеграм саучешћа Руској Православној Цркви: "Поводом изненадног и прераног упокојења у Господу Његове Светости Алексија II, Патријарха московског и све Русије, молимо Вас да, заједно са свима архијерејима, свештенством, монаштвом и вернима, примите наше искрено саучешће. Молимо се Богу за покој његове племените душе, а свима вама да подари утеху у болу за великим јерархом Цркве Христове."
У храмовима СПЦ служен је помен блаженопочившем Патријарху руском Алексију. Преосвећени Владика хвостански Атанасије, викар Његове Светости Патријарха српског Павла, у Руској цркви Свете Тројице у Београду служио је парастос блаженопочившем Патријарху уз саслужење протојереја Виталија Тарасјева, старешине Руске цркве, свештенства и ђакона. Помену су присуствовали амбасадор Русије Александар Конузин, представници државе Србије и многобројни верни народ. Владика је захвалио на подршци коју је српском народу пружао блаженопочивши Патријарх Алексије II, и пожелео да Господ буде делатан и у личности наследника на патријарашком трону.
У блаженом уснућу, Господе, подари вечни помен слузи Твоме Алексију.
Братска
оданост
Патријарх Алексије Други био је одани брат СПЦ и велики пријатељ српског народа. Руски првојерарх је последњи пут у Београду боравио 20. априла 1999. године у току НАТО бомбардовања, када је заједно са Патријархом Павлом у Храму Светог Саве предводио молитву за мир. Руска црква је осудила једнострано признање Косова и Метохије, а сам патријарх је стално истицао да је ова покрајина у саставу Србије. Патријарх Алексије снажно се залагао за заштиту православних светиња и српског народа на КиМ, осућивао је деловање расколника у Црној Гори и поделу у Македонији. Делегација СПЦ, у саставу Митрополит Амфилохије, Епископ бачки Иринеј и викарни Епископ моравички Антоније, последњи пут се срела са руским Патријархом у Москви 25. септембра 2008. године и том приликом му даривала икону Пресвете Богородице Млекопитатељнице, осликану у Хиландару.
Превазиђен
раскол
За 18 година служења блаженопочившег Патријарха Алексија II у руско образовање враћена је веронаука, канонизовани су многи новопросијавши мученици и исповедници, превазиђен је вишедеценијски раскол Руске Заграничне Цркве. Број православних верника у посткомунистичкој Русији се повећао три пута. Године 1999. 24% Руса изјашњавало се да су православни, а 2008. године – чак 78%.
Избор
наследника
У складу са Уставом РПЦ, изабран је Мјестобљуститељ патријаршијског престола у Москви. Од седам сталних чланова Светог Синода тајним гласањем изабран је Преосвећени Митрополит Смољенски и Калињинградски Кирил. Нови патријарх биће изабран на Помесном сабору, који ће бити одржан од 27. до 29. јануара 2009. године. Шеснаести руски патријарх биће рукоположен 1. фебруара 2009. године.
Сања Лубардић