Упркос ратним недаћима зближавају се хришћани и муслимани у Сирији

Заједница православних хришћана Антиохијске Православне Цркве бесплатно помаже свима пострадалима током ратног сукоба у Сирији, преноси руска телевизија РЕН, која је приказала девојчицу Хаљу Дамљах, окружену другом децом, која се занимају школским активностима, расположени и насјмејани, као да нису у ратном окружењу. Она је изјавила: -Ја опет идем у школу, активна сам у различитим секцијама. Мени се јако допада музика. Ја пуно волим моје пријатеље. Сада се већ не бојим. Навикла сам се на експлозије граната.

Репортер канала РЕН преноси да је ова девојчица заједно са мамом избегла од терориста из области Шеј-Максуд. Они су, као и стотине других Сиријаца, нашли уточиште у заједници православних хришћана Антиохијске Православне Цркве, чији свештеници и парохијани помажу свима онима који су погођени ратним дејствима. Свештеник Муса ал-Хеси, старешина храма Светог пророка Илије у Алепу, упоредо са хуманитарним трудом, моли се за све болесне, рањене и покој душа погинулих. Он је изјавио: - Током терористичких напада погинуло је 50 парохијана нашег храма. Сви се плаше али ако си верник, Господ ће да помогне. Дођите у недељу. Ви ћете видети храм испуњен људима, чак и док траје пуцњава.

Свештеник Муса је овој телевизијској екипи показао хуманитарни центар при храму, који пружа помоћ свима без обзира на вероисповест. Репортер руског канала РЕН, Николај Кубанцев, извештава јавност да рат у Сирији није удаљио, него је напротив, зближио муслимане и хришћане: -У овој цркви Светог пророка Илије људи различитих вероисповести могу да добију неопходну помоћ. Најпре их уносе у списак, а затим им се деле породични пакети. У њима су прехрамбрени производи, средства личне хигијене, лекови. Дневно помоћ добија до 400 људи.

Осим давања хране и рада са децом, при храму функционише и болница. Монахиња Естир је показала новинарској екипи велику икону Светог Луке Војно-јасенецког, покровитеља хришћанске болнице у Алепу. Монахиња је изјавила: -Ми пружамо бесплатне медицинске услуге. Сада располажемо са 28 лекара различитих специјалности. За један дан опслужујемо до 100 људи. За годину дана 35.000 људи. Сарађујемо са различитим медицинским организацијама, као што су Црвени полумесец и крст.

Репортер Кубанцев завршава овај видео извештај констатацијом да је од почетка рата Православна Антиохијска Црква пружила помоћ за 3.500.000 људи. -У Алепу је храм Светог пророка Илије највећи хришћански центар. За годину дана овом храму се обрати 350.000 оних којима је потребна помоћ, речи су којим је завршио свој извештај новинар Кубанцев.

припремио ђакон др Александар Прашчевић

Извор: ren.tv, фото: ТВ РЕН