Увод у биоетику

Пре неколико месеци објављена је врло занимљива књига, Michele Aramini - Uvod u bioetiku, Kršćanska sadašnjost, Zagreb, 2009, 443 стране. Биоетика је млада наука која се бави значајним и актуелним темама и дилемама које диктира технолошко друштво и рапидни развој медицинских технологија. На кључне недоумице се очекује одговор и став Цркве, стога она бива укључивана у актуелне јавне расправе. Ради постизања овог циља, потребни су нам квалитетни приручници који би нас упознали са актуелном тематиком и послужили у давању креативног одговора на горућа питања.

У нашем суседству (Хрватској) се појавио приручник који се бави општим уводом у биоетику, и биоетичким проблемима, који је намењен широј научној јавности (лекарима, професорима, студентима), као и свакоме ко је заинтересован за недоумице које тиште савремено друштво. Овај уџбеник је преведен са италијанског језика, а написао га је Микеле Арамини, професор биоетике при катедри психологије на универзитету у Милану. Ова књига је један од два стандардна универзитетска уџбеника у Италији. Циљ писања ове књиге је био тај да се читаоцу искључиво понуди научна информација, која је сажета и јасна да би на тај начин прецизно саопштила хришћански приступ према текућим проблемима модерног човека.

Предност овог уџбеника је тај што поред традиционалне хришћанске етике излаже и остале етичке ставове и њихове аргументације, који у неким случајевима улазе у колизију са етичким начелима хришћанства (попут етичких приступа Питера Сингера и Хермана Инглхарта...), затим ставове државне италијанске биоетичке комисије, али се могу наћи ставови и других биоетичких државних комисија по овим питањима, тако да се читаоцу даје могућност да изгради свој закључак.

Књига има два дела, која су подељена на деветнаест поглавља. Први део књиге се бави проблематиком везаном за настанак, поделу и дефиницију биоетике, као и достојанством људске особе. У другом делу се третира горућа проблематика: здравље и болест, телесна бол и трпљење у човеку, права болесника, клиничко и фармаколошко експериментисање на људима, генетски инжењеринг, клонирање, статус људског ембриона, потпомогнута оплодња, побачај, полност, пресађивање органа, мождана смрт, еутаназија, палијативна збрињавање, наркоманија, алкохолизам, СИДА, допинг, самоубиство, екологија, права животиња и здравствени третман. На крају књиге, аутор наводи документе биоетичке државне комисије Италије, Јеврејске заједнице у Италији, Католичке цркве, Евангеличке цркве. Тиме ова књига добија на значају, јер може бити од помоћи целокупном српском друштву у трагању за одговорима на етичке дилеме које диктира савремена цивилизација.

Араминијева студија је подстицајна и надасве незаобилазна. Он истражује широки дијапазон тема, даје одговор на један сажет и обухватан начин, при чему се избегава концизаност која би могла обесхрабрити читаоца. Неки етички проблеми (попут допинга и права животиња) тек чекају одговор од помесних православних цркава. У том смислу, овај приручник може послужити као поуздан водич при упознавању кључних проблема везаних за област биоетике.

Славиша Костић