Узурпирана имовина СПЦ у Хрватској

ПРИЛОЗИ ЗА ДОПИС ЕПИСКОПСКОГ САВЕТА НАДЛЕЖНИМ ДРЖАВНИМ ИНСТИТУЦИЈАМА РЕПУБЛИКЕ ХРВАТСКЕ ВЕЗАНО ЗА ЕПАРХИЈУ ДАЛМАТИНСКУ СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ

Од подношења захтева за повратак национализоване и узурпиране имовине Епархије далматинске СПЦ (1997. г.) мало од тога или готово ништа није враћено у власништво Епархије.

Навешћемо само највеће и најкарактеристичније примере:

Зграда поред Саборне цркве у Шибенику (ул. Божидара Петрановића бр. 5) у којој је тренутно смештен Радио Шибеник. Поред позитивних одлука шибенског општинског и жупанијског Суда, град Шибеник је улагао жалбу на та решења. Због тога се овај предмет тренутно налази на Управном Суду у Загребу, више од две године. До сада без икаквог резултата.

Дозвола за наставак радова на цркви Светог Саве у Сплиту. Црква Светог Саве у Сплиту је почета 1938. године и озидано је 8 метара зида цркве у висину и ту се стало. Тако стоји од Другог светског рата до данас. Скоро 70 година трају преговори око наставка радова на цркви Светог Саве без икаквог успеха, иако је СПЦ прихватила тзв. компромисно решење о закровљивању цркве. По овом пројекту кров цркве не би изгледао онако како је то првобитни пројекат предвиђао, међутим и пред тога ништа. Оно што је на темељима цркве Светог Саве у Сплиту урађено 1938. године пропада пред очима свих и нико не може да учини ништа, да се спасе та значајна хришћанска светиња у сред града Сплита.

Три зграде манастира Крке у Кистању. За повратак ових у рату оштећених и девастираних зграда манастира Крке у Кистању уредно је поднешена сва потребна документација, међутим ево, већ 10 година нема никаквог решења. Ови објекти манастира Крке нису ни у каквој функцији, стоје празни, па тако и даље пропадају.

Надокнада за земљиште манастира Драговића. Стари манастир Драговић (14. век) са својим великим обрадивим земљиштем је потопљен стварањем хидроцентрале Перуча 1954. године. Тада је поред манастира потопљено око 5 милиона квадрадтних метара (500 ха) плодног манастирског земљишта, за који манастир није добио никакво материјално обештећење. Тај предмет манастира Драговића се такође налази више од две године на Управном Суду у Загребу.

Тренутно у Епархији далматинској има 10 до темеља у последњем рату разрушених цркава, које сама Епархија не може да обнови, а државне институције не показују интересовање, иако су неке од њих биле регистроване као културна добра Републике Хрватске.

Шибеник, 28. 11. 2008.

Извор: Епархија далматинска