Ваљево: Уметношћу у славу дародавца слободе Христовим следбеницима
Игроказом „Под овим знаком ћеш победити“ редитеља Мирослава - Ћише Трифуновића, а у извођењу познатих глумаца Небојше Дугалића, Катарине Вићентијевић и глумаца аматера из Ваљева и Београда, као и наступом дечјег и мешовитог хора ваљевске цркве „Хаџи Рувим“, Епархија ваљевска заокружила је величанствено прослављање Седамнаест векова Миланског едикта на празник Преподобне Мати Параскеве, на платоу испред Храма Васкрсења Христовог.
Круну свечаности представљаће грандиозни крст, који ће ускоро засијати на литици изнад манастира Пустиња, као симбол достојанства и победе Хришћанства, порука је поздравног слова Епископа ваљевског г. Милутина упућена бројним верницима, који су походили духовно-културну манифестацију крај градског саборног храма.
„Нисам ја тражио Христа, Он је нашао мене. Исус није Бог трговаца и плебејаца, већ убогих и потлачених...“, расуђивао је мудри римски император Константин у часу спознаје живог Бога. Бога, коме ће се и сам молитвено обраћати, и који ће га, зарад дара слободе вероисповедања следбеницима Му и мисионарима, светитељском славом овенчати. „Највећа жртва коју Му можеш принети је скрушено срце и честит живот“, етичка је максима христољубивог владара, коју је у игроказу „Под овим знаком ћеш победити“, надахнуто „оживео“ драмски уметник Небојша Дугалић. Милански едикт Светог Цара Константина драгоцен је за хришћане, али и све људе. Доношењем овог указа, свак је могао веровати како му срцу драго, а да због тога не буде прогоњен.
- Од тог времена, Црква Христова као велики брод плови по узбурканом мору овог света. Предводи је непобедиви Исус Христос. Она плови и удара, ношена земаљским бурама, како у време Христа, тако и данас. Пловиће и убудуће, до Страшнога суда, до тренутка када Онај који је води не заустави време и уведе нас у Царство небеско... Епархија ваљевска је на најбољи начин прославила овај велики историјски догађај за све који верују, а и оне који не верују. Почели смо пресвлачењем моштију Светог Владике Николаја у манастиру Лелић. То је, браћо и сестре, благодат која се речима не може исказати. Потом је на Томиндан, Патријарх српски Г. Иринеј служио Свету архијерејску литургију на централној свечаности у Лелићу. Овде смо вечерас да, свим грађанима Ваљева и шире, кажемо да не заборављамо тај велики датум. Остало је да поставимо круну свечаности - крст надомак манастира Пустиња. Да достојанствено сведочи велику победу Хришћанства - беседио је у радости нашег слављеничког часа Епископ ваљевски Г. Милутин. Он је, овом приликом, захвалио Влади Србије, градоначелнику Ваљева и његовим претходницима за помоћ при изградњи Храма Васкрсења Христовог. Речи благодарја Владика Милутин упутио је и благочестивом народу, који са молитвом походи храм и, изнад свега, Богу. Јер, „Он је снага наша и љубав наша. Слава Му увек и у векове векова“.
У име Града Ваљева, учеснике свечаности поздравио је градоначелник Станко Терзић.
- Милански едикт велика је цивилизацијска тековина, која пружа могућност вероисповедања Хришћанства, али и афирмацију хришћанских врлина... Славимо га овде, крај храма који је украс нашег града. Присетио сам се '91. године и почетка његове градње, '95. и освећења које је обавио почивши Патријарх Павле- дивна и племенита личност, која је одударала од тог суровог времена. Драго ми је што смо, захваљујући Влади Србије, ктиторима и верном народу, стигли довде са изградњом. Надам се да ћемо се ускоро окупити да прославимо завршетак радова на овом велелепном храму, украсу и поносу нашег града - поручио је градоначелник Ваљева Станко Терзић.
У маштовито осмишљеном и изврсно изведеном игроказу „Под овим знаком ћеш победити“ и анђеоском појању црквених хорова уживало је преко хиљаду Ваљеваца. Нарочито радује присуство великог броја најмлађих хришћана, јер њима припада слављење имена Божјих угодника у времену које долази. Учесницима сабрања дељен је одломак текста Миланског едикта са мапом Епархије ваљевске, у знак сећања на велики дан за васцели хришћански свет.
Извор: Епархија ваљевска