Валтер Ротшилд: ”Мед и трн. Јеврејство – објашњено за све који желе да сазају”

(Walter Rothschild: Der Honig und der Stachel, das Judentum - erklärt für alle, die mehr wissen wollen,Gütersloh 2009)

У својој књизи ”Мед и трн” либерални рабин Валтер Ротшилд излаже предање Јевреја на 400 страница. Дијапазон тема сеже од прописа за богослужење до значаја Јерусалима за народ, земљу и државу. У том предању није све ”мед и млеко”, јер у стварности изгледа другачије: у том предању има прелома и противречности и често влада раскорак између теорије и праксе, те постоје различите ”тачне” форме. Свако ко се интересује за предање Јевреја и његове корене, мора да се научи на шта да обрати пажњу.

Рабин Ротшилд описује у овој опсежној књизи како религијска пракса Јевреја ”функционише” – од богослужења о сабату (суботи), уредбе о припремању хране, о великим празницима до приватних молитви у току дана, све с дубоком љубављу за традицију либералног јеврејства и као поуздани приручник кроз духовно предање Јевреја.

Рабин Ротшилд је мишљења да су средњевековни рабини проповедали из своје перспективе, а да савремени рабини то исто морају из сопствене. Писац потиче из Енглеске. Сада је он рабин либералне јеврејске општине „Or Chadasch“ у Бечу. Уверен је да у живот напоредо постоје мед и трн и да је тако и у јудејству. Аутор покушава да у својој књизи развије нимало улепшану слику 21. века у Европи. Он описује лепоте богослужбеног живота како у синагогама, тако и у приватним домовима, али не прећуткује холокауст и његове последице или троструко значење ”Израела” као централног појма за народ, земљу и државу.

Ова књига је нека врста збира многобројних курсева које је овај рабин одржао за Јевреје и конвертите. За све дубље заинтересоване књига нуди још штедре изворе у секундарној литератури. У Ротшилдовој књизи је мало референци о кабали, мистичкој традицији јудаизма. Ово није дефицит, већ свесни избор аутора, који вели да му  ”опсесија мистиком личи на избегавање проблема”. И да би остао при метафори, он додаје – ”то је потрага за светом без трња у свет слаткиша”. Јудаизам карактеришу различите противречности. Али и са њима се живи јасно. ”Једна од њих је противречност између Бога и људи, једна друга је између Бога правде и Бога љубави, Онога који суди и Онога који прашта, иако је то један исти Бог”. Ротшилдова књига је увод у теолошко мишљење и рекли бисмо у ”животну философију” либералних Јевреја, којом се жели савремена инкултурација у 21. век. У сваком случају, реч је о делу написаном са дубоким знањем, отвореношћу, толеранцијом, местимичним хумором и духом који подстиче на критичка питања. Више се од једне књиге и не може очекивати.

Протојереј-ставрофор Зоран Андрић (Минхен)